Slavnou filmovou pohádku Tři oříšky pro Popelku s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem milují nejen Češi a Slováci, ale také Němci. Mimo jiné i proto, že řada – zejména zimních – scén vznikla na moritzburském loveckém zámku u Drážďan. Tam také byla nedávno zahájena tematická výstava, jejíž návštěvu můžete spojit například s vyhlášenými vánočními trhy v Drážďanech.

Neumíte německy? Nevadí!

Nejedná se zdaleka o první „oříškovou“ výstavu, která se na zámku Moritzburg v Německu koná. Uskutečnilo se jich tady již několik. Jenomže v posledních dvou letech byla pauza a nyní se pořadatelé rozhodli návštěvníky překvapit jejím netradičním pojetím.

Kompletně nově koncipovaná výstava nabídne zámeckým hostům a fanouškům romantického filmu Tři oříšky pro Popelku nový vhled do „zákulisí“ této pohádky natočené roku 1973 v česko-německé koprodukci. Návštěvníci se mohou ponořit do Popelčina světa a dozvědět se další zajímavosti o natáčení snímku.

Kurátor Steffen Retzlaff hovoří česky, a tak mohl v archivech Filmového studia Barrandov osobně dohledat potřebná fakta. Texty k výstavě jsou dvojjazyčné, tedy české a německé. Při této příležitosti vyšel rovněž obsáhlý doprovodný sborník v češtině. Výstava zůstane na zámku Moritzburg jako zimní expozice po dobu pěti let. První ročník skončí v neděli 28. února 2016.

Moritzburg Německo

Můžete obdivovat i plesové šaty

Všechny pokoje věrně zobrazují filmové scény a návštěvnice jsou zvány, aby si vyzkoušely roli Popelky. Ženy a dívky mohou pocítit, jaké to je tančit v sále s princem nebo zažívat tyranii ze strany macechy. Hosté projdou také Popelčin les, kde Libuška Šafránková oblékla svůj lovecký kostým, podívají se do kompletně zrekonstruovaného podkroví sovy Rozárky a zjistí, jak hlavní postava získala zpět svůj střevíček, který jí seděl.

Venku je přístupná stáj Popelčina věrného koně Juráška. A kdo objeví okno, kterým Popelka ve filmu sledovala bál, může jím taktéž nahlédnout dovnitř. K obdivování je připravena více než stovka exponátů, například pět plesových šatů či paruka zlé macechy. Uvidíte i model českého vodního hradu Švihov, kde se také natáčelo.

Automaty vás skvěle zabaví

Důležitý je samozřejmě i opravdový lískový oříšek, který každý návštěvník získá z automatu. Oříšek je během prohlídky praktickým pomocníkem, když chcete zkusit rozvíjet osudy postav z filmu, o nichž příběh již dál nevypráví.

Tak například máte možnost prostřednictvím světýlek sledovat na automatu další osudy Droběny (Heleny Růžičkové), která dynamickým tanečním krokem vedla prince v sále. Droběna se v německé verzi jmenovala Kleinröschen, tedy Malá růžička. Oříšek v osudovém automatu rozhodne, co se nakonec z „malého kvítku“ urodí.

Na konci expozice je ještě jeden automat – na splněná přání. Návštěvník tam může oříšek vhodit a něco si přát. V zámeckém obchodu se suvenýry si lze koupit novou knihu o filmu a výstavě, samozřejmě v češtině. A pokud se do okolí Drážďan jen tak nedostanete, můžete se na pohádku Tři oříšky pro Popelku podívat během Vánoc v televizi, anebo si v knihkupectví koupit stejnojmennou – mimochodem velmi vydařenou – knížku Miroslava Graclíka a Václava Nekvapila.

kniha Tři oříšky pro Popelku