Archeologové tvrdí, že v Egyptě byl objeven jen zlomek toho, co tato civilizace vytvořila. Důkazem je „ztracená“ Radžedefova pyramida, tedy spíše její zbytky. Nachází se u vsi Abú Rawáš, přibližně 7 kilometrů od Gízy.

Zprvu byla považována za nedokončenou, ale to výzkum vyvrátil. Naopak byla nejmonumentálnější a nejvyšší, o 7,62 metru převyšovala Cheopsovu – i když jen díky tomu, že stála na skalních útesech nad Nilem.

zbytky pyramidy u Abú Rawáš

Zabil svého bratra kvůli moci?

Radžedef, Cheopsův syn, vládl krátce (10 až 14 let) a o jeho činech se toho moc neví. Snad jen to, že byl první, kdo zavedl titul „Syn Ra“ a přímo spojil své jméno s Bohem Slunce.

Podle jedné verze zabil staršího bratra Kauaba, který měl větší šanci stát se faraónem. Dočkal se však odplaty od mladšího Rachefa, který pomstil smrt sourozence a následně se stal Radžedefovým nástupcem. Důkazy však chybí. Pyramida byla poté považována za ztracenou.

I navzdory tomu, že na její stavbu byl použit stejně kvalitní vápenec i červená žula z Asuánu jako u ostatních. Proč skončila neslavně, to se neví. Možná se vládce po smrti dostal do klatby.

pyramida u Abú Rawáš

Sarkofág je nejspíš ukryt pod zemí

Jeho pohřební komora je zasypaná a nepřístupná, mnozí badatelé se však domnívají, že je to finta na odlákání pozornosti a uvnitř je ve skutečnosti stále panovníkův sarkofág. Ten totiž nebyl jako v ostatních pyramidách uschován uvnitř, ale pod zemí…

Radžedefova pyramida Egypt

Masivní destrukce začala v Nové říši a vrcholila během křesťanské éry, kdy z ní byl postaven koptský klášter ve Wadi Karin a kameny se použily i při výstavbě Káhiry.

Radžedefova pyramida

Zachovala se pouze sfinga

Leží stranou ostatních pyramid, možná se Radžedef chtěl odlišit od předků nebo se vyšší polohou víc přiblížit Slunci, jeho božstvu. Mezi fragmenty 20 soch se dochovala jedna nedotčená, která ho zobrazila jako sfingu, jde o nejstarší toho druhu vůbec!

Radžedef

Je ale (sice o málo) starší než slavná Rachefova sfinga v Gíze, čímž vyvrací teorii, že jejímu autorovi stál „modelem“ právě on!

Stačí sednout do taxíku

Kdysi prý byla Radžedefova pyramida v Egyptě tak velkolepá, že ji šlo spatřit už od nilských břehů, dnes její zbytky nepřesahují deset metrů. Nachází se na vršku v Abú Rawáši, ve vojenské oblasti. Přístup do ní je omezený a kolem je vyprahlá poušť.

Radžedefova pyramida

Tak smutně skončila největší pyramida světa. Ale určitě se ji vydají navštívit ti, co mají bohatou fantazii a dokážou si představit její bývalou krásu. Z Káhiry je to k ní kousek taxíkem

Radžedefova pyramida