Když se řekne Seattle, řada lidí si vybaví především místní raritu s názvem Gum Wall (Žvýkačková zeď). Ta byla v roce 2009 zařazena mezi pět nejlepších a zároveň nejšpinavějších turistických atrakcí. Jenomže tohle všechno je již několik dní minulostí. Provozovatelé městské tržnice Pike Place Market, v jejímž areálu se zeď nachází, ji nechali vyčistit!

Megadílo započali divadelníci

Žvýkačková zeď v USA, o níž jsme před časem informovali, byla k vidění hned vedle pokladny divadla v ulici Post Alley a hrála všemi myslitelnými barvami. Na cihlovou zídku dlouhou zhruba metr a půl začali lidé lepit žvýkačky kolem roku 1993. Jednalo se o iniciativu místní divadelní společnosti Unexpected Productions.

Postupem času se „umělecké dílo“ značně rozrostlo. Vznikly zde nejrůznější obrazce, symboly, ale také vzkazy. Místo bylo vyhledávané nejen turisty z celého světa, ale také svatebními fotografy, jimž Gum Wall poskytovala zajímavě barevně laděné pozadí.

Žvýkačková zeď (Gum Wall)

Někdo jásá, ostatní se vztekají

V první půli listopadu 2015 však okolí Gum Wall v americkém státě Washington obsadili parní čističi, kteří – pro mnohé nechutný – výtvor tisíců lidí, místních i turistů, postupně zlikvidovali. Část veřejnosti tento krok nadšeně přivítala, zbytek jej přijal s nelibostí či zklamáním. Nejednalo se však o první pokus o zničení tohoto unikátu.

Pracovníci divadla už před lety žvýkačky dvakrát seškrabávali, ale brzy své úsilí vzdali, protože z nalepování mazlavé hmoty se začala stávat tradice. Správci tržiště nyní dospěli k názoru, že je čas na velký úklid. Zároveň přiznali, že počítají s tím, že lidé se nenechají odradit a že v Seattlu postupem času vznikne nová Žvýkačková zeď.

likvidace Gum Wall v Seattle