Zatímco spousta našinců nadává ve chvíli, kdy začne padat sníh, obyvatelé Thajska jsou schopni za sněhovou kouli platit zlatem! Samozřejmě přeháníme, ale vzhledem k tomu, že v této části jihovýchodní Asie panují stálá vedra, místní lidé sněhové vločky donedávna znali jenom z televize. Sáňkovat, koulovat se či stavět sněhuláka mohou v rámci své země pouze v ojedinělých areálech. K nim patří například nejmódnější atrakce Bangkoku – Snow Town.

Opalování je koníčkem chudých

Na rozdíl od turistů z celého světa, kteří do Thajska jezdí (když opomineme levnou prostituci) kvůli teplu a koupání v moři, místní obyvatelé před sluncem utíkají a uchylují se do obchodních domů, aby se tam ochladili. Nehledě na to, že v Asii je bílá pleť známkou krásy a společenského postavení. Kdežto opálená značí příslušnost k nejchudším třídám, rolníkům a námezdním či stavebním dělníkům.

Boj proti horku má negativní dopady na životní prostředí. V Thajsku se spotřebuje obrovské množství elektřiny na ochlazování obchodních center, kanceláří a bytů. Nejkritičtější situace je v metropoli, kde jeden obyvatel spotřebuje v průměru dvakrát více elektřiny než Thajec z jiného regionu.

areál Snow Town

Úspory utrácejí za lyžování v cizině

Thajci jsou ochotni udělat ledacos pro to, aby spatřili sníh, který je tak fascinuje. Ti, kteří mají dost finančních prostředků, stále ve větším počtu jezdí – tedy spíše létají – do lyžařských center v Japonsku, Koreji nebo Číně. Pro obyvatele Thajska, kde lze celý rok chodit v šortkách a tričku, je kontakt se sněhem naprosto jedinečným zážitkem.

A tak není divu, že například pro lidi z Bangkoku nejsou vrcholem exotiky nedaleké malebné pláže s bílým pískem, ale naopak zmíněná ledová hala Snow Town, kde se vydovádí děti i dospělí. Thajci mají rádi rovněž hory na severu země, kde sice nepadá sníh, ale je tam poměrně svěží vzduch a nižší teplota než v nížinách.

Snow Town Bangkok