Jestliže si vyrazíte na Havajské ostrovy v domnění, že je tam strašné vedro a že vám s sebou stačí akorát plavky, vězte, že za teplé ponožky dáte následně cokoliv. Nemůžete si totiž nevychutnat nejkrásnější východ slunce na světě!

Dostat se nahoru není snadné

Na nejvyšší hoře Havajských ostrovů (konkrétně na americkém ostrově Havaj), Mauna Kea, je totiž strašná zima. „Teplota ráno padá klidně i pod nulu, proto je dobré se více obléknout. Výhled ale stojí za to. Stojíte nad mraky, pod sebou nevidíte nic. Jen východ slunce. Připadala jsem si jako ve StarTreku,“ svěřila se nám fotografka Markéta Schusterová s tím, že Mauna Kea vlastně není hora, ale sopka.

vrchol Mauna Kea

„Je vulkanického původu, dost to tam klouže. Dá se na ni vyjet autem, ale jen s něčím, co má náhon na všechna čtyři kola,“ směje se Markéta.

Mauna Kea je vysoká 4205 metrů, ale i s podvodní částí dosahuje 10 205 metrů, což z ní činí nejvyšší bod planety. Stáří se odhaduje na milion let.

Mauna Kea Havajské ostrovy

Vrchol sopky zdobí teleskopy

Místní věří, že je to posvátná hora, která v blízké době opět bouchne, přestože poslední vulkanickou činnost vykázala před více než 3600 lety. Přezdívají jí bílá hora, jelikož na ní občas i sněží…

Markéta Schusterová na Mauna Kea

Na vrcholu není nic kromě 13 teleskopů, které tam postavilo dohromady 11 různých zemí. „Je to neuvěřitelný zážitek. Připomíná vám to měsíční krajinu a v úplném až hrobovém tichu slyšíte jen zvuky teleskopů, co se otevírají při východu slunce,“ dodala fotografka.

teleskopy na vrcholu Mauna Kea

Foto – Markéta Schusterová