Třetí největší lotyšské město Libava (Liepāja) na pobřeží Baltského moře bylo v letech 1900–1997 domovem nechvalně proslulé námořní věznice Karostas Cietums, v níž v současnosti můžete přespat a prožít tak poněkud adrenalinovou noc. Nejedná se však o jedinou zajímavost, na kterou můžeme v těchto končinách narazit. Začátkem listopadu 2015 zde byla slavnostně otevřena moderní koncertní hala Great Amber, kterou rozhodně nelze přehlédnout.

Do hlavního sálu se vejde tisíc lidí

Budova Great Amber je dokonce natolik výrazná, že se stala aktuální dominantou moderní části Libavy. Pyšní se monolitickým, kónickým tvarem, její konstrukce je mírně zkroucená a je obalená průhlednou fasádou jantarové barvy.

Great Amber Libava

Uvnitř převažuje beton, který vytváří také nejdůležitější architektonický prvek celého objektu – Grand Concert Hall, v níž může usednout až tisíc návštěvníků najednou. Samotný sál je obklopen místnostmi, jež využívá místní symfonický orchestr, a také zkušebnami a instruktážními místnostmi zdejší hudební školy. Kromě Velké koncertní síně najdeme v Great Amber rovněž komorní sál, stejně jako baletní studio a experimentální stage s foyerem a také bar a hudební klub.

Velká koncertní síň

Budou se zde konat i kongresy

Velká koncertní síň však nebude využívána ryze k hudebním účelům. Lze zde pořádat kongresy, výstavy i recepce. A stejně tak sekce nazvaná Civita Nova nabízí dalších 2000 metrů čtverečních pro konání nejrůznějších akcí.

Grand Concert Hall

Autorem budovy Great Amber v Lotyšsku je architekt Volker Gienckerakouského Grazu (Štýrský Hradec), který v roce 2003 zvítězil v mezinárodní soutěži právě se svým návrhem. Stavební práce byly zahájeny až o deset let později a nyní je objekt plně funkční.

Great Amber interiér

Za zmínku rozhodně stojí i vynikající akustika, která je výsledkem architektovy spolupráce s odborníkem Karlem Heinzem Müllerem a která je založena na principu oválu, respektive terasovité vinice. Jinými slovy – Great Amber určitě stojí za návštěvu, pokud se někdy budete v Libavě vyskytovat…

koncertní hala Great Amber