Malé egyptské letovisko Safaga mezi vyschlými údolími, kterým domorodci říkají vádí, je na rozdíl od asi šedesát kilometrů vzdálené Hurghady oázou klidu a ticha.

Ne, že by sem nejezdili turisté, ale není jich zase tolik. Safaga leží na okraji Východní pouště, ta kdysi představovala dost významný zdroj zlata a bohatá ložiska kvalitní bílé žuly z lomu Mons Claudianus, používané na stavby památek, a to nejen v Egyptě.

Mons Claudianus

Těžba byla ukončena z neznámých důvodů

Vyvážela se do Neapole, Říma, část Pantheonu či monumentální sloupy v Hadriánově vile pocházejí právě odtud. Někdy v první polovině třetího století se však práce náhle zastavily. Přitom lomy nebyly ještě ani zdaleka vytěženy a nezměnila se ani vysoká kvalita kamene. Přijít na kloub této záhadě se snaží řada egyptologů, důvod opuštění tak výnosného naleziště zatím neodhalili.

Safaga

Kromě nich sem jezdí i běžní turisté, pro ně je tahákem románská pevnost. Jsou v ní dílny, noclehárny, kde žilo až 900 obyvatel, lázně, malý, dva tisíce let starý chrám či nepřehlédnutelný mohutný sloup, jehož váha činí 200 tun.

obří sloup v letovisku Safaga

Kdysi se jmenovala Philotera

Safaga leží přímo na břehu Rudého moře, v historii byla známá jako Philotera – na počest zakladatele, faraona Ptolemaia II. Žije tu spousta mořských živočichů a najdeme zde dvě stovky korálových útesů. K nim se vydávají potápěči, ti jsou zde ostatně častými hosty.

korály Safaga

K dalším patří horliví vyznavači adrenalinových disciplín, kitesurfingu či klasického windsurfingu, k obojímu mají ideální podmínky. Dováděním na moři se zřejmě dostatečně vybouří, protože noční život je tu minimální. Ostatně hlavně kvůli klidu sem jezdí rodiny a senioři.

Lotus Bay Safaga

Jediné období, kdy tady bývá velice rušno, nastává v čase, kdy začíná muslimská náboženská pouť do Mekky.

Safaga

Protože je poblíž hranice se Saúdskou Arábií, procházejí tudy tisíce věřících. Tomu se dá ale vyhnout, příští rok je termín od 9. do 14. 9. 2016, v roce 2017 pak od 30. 8. do 4. 9.

Safaga přístav

Minerální prameny prospívají nemocným

Oblast kolem Safagy má specialitu, se kterou se nikde jinde v Egyptě nesetkáte, jsou tu totiž minerální prameny. Je dokázáno, že mají specifické vlastnosti pro léčbu revmatoidní artritidy a psoriázy, takže i proto jsou hojně vyhledávané rekonvalescenty.

Safaga

Pro Safagu jsou charakteristické rovněž černé pláže s písečnými dunami, mořská voda má výtečné fyziologické vlastnosti prospěšné pro pokožku

Safaga