Traduje se, že Santa Claus žije na severním polárním kruhu v Laponsku. Podle Finů za ním musíte k městu Rovaniemi. Z Helsinek pojedete 820 km po silnici č. 4, projedete Rovaniemi a po dalších deseti kilometrech se dostanete do Arctic Circle Center, jehož součástí je i domov, shop a pošta Santy.

Otevřeno je tu sice po celý rok, ale před Vánoci zde panuje přece jen ta nejlepší atmosféra. Nezapomeňte se však vybavit dostatečně teplým oblečením, teploty se tu totiž v tomto čase přes den běžně pohybují kolem minus 26 stupňů Celsia.

Arctic Circle Center

Jak vlastně vzniklo jeho jméno?

Muž s bílými vousy v červenobílém oblečení bývá mylně označován za výtvor reklamní kampaně na Coca-Colu, která byla spuštěna ve 30. letech 20. století. Jenže tento jeho vzhled byl v té době již považován za standardní. Populární se stal pravděpodobně díky reklamní kampani společnosti White Rock, která jej takto začala znázorňovat již v roce 1915. A název sám vznikl chybou ve výslovnosti holandského slova Sinterklaas, které je zkratkou slova Sint Nicolaas – Svatý Mikuláš.

Santa Claus v létě

Úřaduje tady, ale bydlí jinde

Vesnička Arctic Circle Center je pro Santu Clause jen „pracovištěm“. Podle starých pověstí doopravdy sídlí daleko za polárním kruhem v tajemné hoře Korvantunturi, která připomíná lidské ucho. V roce 1950 ale na polární kruh zavítala tehdejší první dáma USA – Eleanor Rooseveltová. Právě její pobyt odstartoval u města Rovaniemi výstavbu malé vesničky.

Arctic Circle Center

A Finové neváhali v rámci oživení turistického ruchu Santu Clause přemístit do nově vzniklého sídla. Co na to Santa? Prostřednictvím letáků, které jsou vyvěšené po vesnici, prohlašuje: „Korvantunturi je mým privátním domovem, v němž uchovávám všechna vánoční tajemství. Musím se však setkávat s dětmi, a tak pracuji v tomto svém přechodném domově…“

Arctic Circle Center

Selfie si s ním nepořídíte

Vesnici Arctic Circle Center na severu Finska tvoří tři desítky srubů. V nejznámějším z nich se nachází pracovna Santy Clause, v níž se mimo jiné uskladňují tlusté šanony s dětskými přáními. V další plně vytížené budově úřaduje pošta, z níž můžete přátelům či blízkým odeslat pohlednice s razítkem Santovy pošty. V dalším srubu je „dílna“ s vánočními dárky, vedle se prodávají upomínkové předměty s vánočními náměty atd.

Arctic Circle Center

Parkování i vstup do všech srubů, a to i k samotnému Santovi, je zdarma. Ale chcete-li se s ním vyfotografovat, uhradíte poplatek 30 €. Po návštěvě u Santy Clause vám automaty ve vestibulu vytisknou pět společných fotografií.

Fotit se s bodrým a podsaditým chlapíkem v typickém převleku vlastním fotoaparátem je tu zakázáno. A vzhledem k tomu, že zvláště před Vánoci má o audienci u Santy zájem velké množství turistů, je třeba počítat s tím, že vystojíte asi hodinovou frontu, než se k němu dostanete.

Santa Claus

Ve vesnici jsou samozřejmě i další zajímavosti. Nechybějí sáňkové a bobové dráhy, tábory z týpí (teepee), rýžoviště zlata atd. Kdo má zájem, může se svézt okolo areálu na saních tažených sobím spřežením.

Největšími fandy jsou Japonci

Míří sem turisté i z Nového Zélandu nebo Tahiti, ale zdaleka největšími fandy Santy Clause jsou návštěvníci z Japonska. Každý rok jich vísku Arctic Circle Center navštíví desítky tisíc. Zuřivě se se Santou fotí, shánějí jeho podpis, nakupují suvenýry a dokonce tu uzavírají i sňatky!

Arctic Circle Center u Rovaniemi