Seychely v Indickém oceánu jsou sice vyhlášenou turistickou destinací, ale dokud tam neutekl „populární“ gangster Radovan Krejčíř, mnoho našinců je vůbec neznalo. Dnes k sobě Seychelská republika přitahuje pozornost už sympatičtěji – v kinech právě běží film dobrodruha a cestovatele českého původu Steva Lichtaga Aldabra, který je úchvatnou podívanou na krásy jednoho z posledních, civilizací nedotčených míst na planetě.

Může znovu zmizet v moři

Tento atol – tvořený čtyřmi samostatnými ostrovy, které obklopují téměř uzavřenou lagunu – je prakticky nedostupný a nehostinný. Tvoří ho výhradně korály a zbytky vápenitých schránek živočichů, nejvyšší vrchol se nachází pouze 19 metrů nad mořem.

korály na souši na atolu Aldabra

Aldabra je zajímavá i tím, že podle výzkumů v minulosti nejméně šestkrát zmizela pod hladinou moře a kvůli klimatickým změnám se bohužel může brzy opět potopit. Nemá smysl popisovat všechny krásy atolu, od toho je tu přece zmíněný film.

atol Aldabra

Aride je přístupný jen tři dny v týdnu

Nicméně na Seychelách, které tvoří Vnitřní a Vnější ostrovy, se najde množství panensky nedotčených ostrovů, i když nejnavštěvovanější je Mahé, kde leží také hlavní město Victoria.

ostrůvek na Seychelách

Koho omrzí válení se na pláži a chce poznávat divukrásnou přírodu či drobnou zvěř, vydá se třeba na nedaleký ostrůvek Aride.

ostrov Aride

Ten je ale „otevřen“ jen v pondělí, středu a neděli, aby turisté nerušili mořské ptáky, kteří zde žijí, a ještěrky.

ostrov Aride

Zavedení regulace přístupu se brzy osvědčilo, na území se vrátilo pět druhů ptáků, které kvůli velké návštěvnosti zcela vymizely.

ostrov Aride

Na Desroches si užijete soukromí

Většina ostrůvků slouží jen ke krátkým výletům, nenabízejí žádné služby ani ubytování. Výjimkou je Desroches, ten má i vlastní přistávací dráhu.

Desroches

Ale vil, kde je možné se ubytovat, je jen pár. Většinou jsou ukryté pod palmami, zaručují však absolutní soukromí.

Desroches

Jsou rozmístěné daleko od sebe, turisté si tak mohou trochu připadat jako trosečníci. To, že by se navzájem potkali, je nepravděpodobné, i když celé území měří jen šest kilometrů.

ubytování na Desroches

Rybáře láká Alphonse

Přístupný je i ostrov Alphonse, který nabízí ubytování v pětadvaceti luxusních bungalovech.

Alphonse

Má sto obyvatel, součástí je mořská laguna s mnoha rybami, což si příznivci Petrova cechu nenechají ujít.

ostrov Alphonse

O dost větší a návštěvníky více frekventovaný je La Digue, kde byl otevřen hotel La Domaine de l’Orangerie. Lze zde strávit dovolenou snů na písečných plážích v krásné přírodě…

Seychely