Necelých deset kilometrů na jihovýchod od města Da Nang ve Vietnamu, v sousedství China Beach, se k nebi tyčí Marble Mountains – Mramorové hory. Jde o pět masivů z krystalického vápence, tedy mramoru, kterým se také přezdívá Hory pěti elementů.

Jsou totiž nazvány podle pěti nejdůležitějších prvků (podle staročínské teorie). Najdete tu tedy Thuy Son – Vodní horu, Moc Son – Dřevní horu, Hoa Son – Ohňovou horu, Kim Son – Kovovou horu a Tho Son – Zemní horu.

Huyen-Marble Mountains neboli Mramorové hory

Nejhezčí je prý Vodní hora se třemi vrcholy

Všech pět skalisek ukrývá ve svém nitru vyvinutý krasový systém v podobě jeskyní a nejrůznějších chodeb. Na vrcholky skal ve Vietnamu vedou horolezecké výstupy, ale je možné se také spustit dolů, do hlubin jeskynních systémů.

Zajímavý je ovšem i pouhý výstup a průchod mezi skalními masami, neboť se zde nachází řada vybudovaných, ale též přírodně vytvořených jeskynních chrámů. Největší ze skal – Thuy Son – má nejkrásnější a nejdelší jeskyně. Patří k nim Linh Nham, Hoa Nghiem, Huyen Khong, Tang Chon, Van Thong a Am Phu.

Buddha v Mramorových horách

Dříve se tu těžil mramor

Bílý, růžový či okrový mramor, který se zde těžil, byl mezi jiným použit i pro výstavbu Ho Chi Minova mauzolea v Hanoji. Svého času však jeskynní systém býval pevností Vietkongu, tedy komunisticky orientované politické organizace vedoucí během vietnamské války partyzánský i konvenční boj proti vládě Vietnamské republiky.

Jsou Mramorové hory pozůstatkem vejce?

Zdejší legendy vyprávějí o Božské želvě, z jejíhož požehnaného vejce vzešla na pobřeží krásná nymfa. Když skořápka praskla, roztrhla se na pět kusů a ty nyní reprezentuje pět vápencových útvarů. Ve skutečnosti se do skal chodili v dávných dobách modlit Čamové ke svým hinduistickým bohům. Následně v jeskyních postavili bohatě zdobené pagody, buddhistické oltáře a sochy božstev.

Buddhistická pagoda v Mramorových horách