Nejslavnější vymyšlenou postavou na světě je bezesporu Sherlock Holmes, i když si to skalní fanoušci našeho génia Járy Cimrmana neradi přiznávají. Neomylný detektiv trumfl českého velikána i v tom, že na jeho adresu (dům 221B v ulici Baker Street v londýnském obvodě Westminster) chodí dodnes – 85 let po smrti jeho stvořitele, spisovatele sira Arthura Conana Doyla – dopisy s prosbou o pomoc při vyšetřování spletitých případů.

Muzeum Sherlocka Holmese číslo popisné

A to i přesto, že v ulici Baker Street, která se díky němu proslavila a v současné době je chráněnou památkou, se toto číslo domu nikdy v historii nevyskytovalo! Jenomže to se před lety změnilo. Adresa již skutečně existuje a sídlí na ní Muzeum Sherlocka Holmese (The Sherlock Holmes Museum), kam je veškerá pošta doručována.

fronta do muzea

Zvítězil viktoriánský styl

Těžko říct, proč si zakladatelé muzea vybrali právě tuto budovu a umístili na ni ceduli se symbolickým číslem. Třeba je inspirovalo, že byla postavena v tehdejším okázalém viktoriánském stylu (pochází z roku 1818) a je třípodlažní.

Muzeum Sherlocka Holmese

Nejdůležitější exponáty jsou vystaveny v prvním patře, kde starý mládenec bydlel v podnájmu u paní Hudsonové a kam ho chodil navštěvovat jeho věrný přítel doktor John Watson.

Watsonova a Holmesova čepice

Nechybějí housle ani dýmky

Ten se stal navíc i vypravěčem všech jeho dobrodružství. V bytě detektiva, řešícího kriminální případy (hlavně vraždy) s pomocí brilantní logiky, jsou pochopitelně housle, na které hrál, když se potřeboval odreagovat a s pomocí hudby nastartovat svůj výjimečný mozek.

housle v Muzeu Sherlocka Holmese

Nechybí sbírka různě velkých dýmek, z nichž zadumaně bafal, když přemýšlel o řešení zapeklité kauzy (nakonec jednoduché ani nebral), a také velké, pohodlné křeslo.

Můžete potrápit mozkové závity

V něm je možné se uvelebit. Správci muzea se snaží být interaktivní, takže návštěvník může sedět na Sherlockově místě a řešit po jeho vzoru složité zločiny. Samozřejmě fiktivní, jinak by čtenářům jeho knih (těch je ostatně většina) stačilo vzpomenout si na děj.

Sherlockův pokoj

V dalším patře je pak několik voskových figurín. Celé vnitřní prostory muzea v Londýně působí úmyslně hodně pochmurně, nakonec boj proti kriminalitě není žádná legrace…

Socha je zároveň poznávacím znamením

V přízemí nesmí samozřejmě scházet obchod se suvenýry, neodmyslitelně spojenými se slavným vyšetřovatelem. V oblibě jsou zejména typické čapky, vycházkové hůlky, šachové soupravy, chemické křivule, tabatěrky, dýmky a další předměty.

Kousek před samotným vstupem stojí velká socha Sherlocka Holmese z roku 1999. Znázorňuje ho v typické pozici – v ruce drží svou oblíbenou dýmku a přemýšlí.

socha nedaleko vchodu

Kdy má Muzeum Sherlocka Holmese otevřeno?

Kdo by chtěl Muzeum Sherlocka Holmese navštívit, je otevřené od půl desáté dopoledne až do šesti večer – s výjimkou vánočních svátků. Dospělé vstupné činí 15 liber, dětské 10 (do 16 let).

Baker Street hospoda

Dostanete se k němu například metrem (stanice Marylebone). Pojedete-li autem, případně půjdete-li pěšky, a nebudete mít k dispozici navigaci, můžete se podívat do mapy.

Baker Street metro

Muzeum Sherlocka Holmese není ovšem zdaleka jedinou londýnskou atrakcí, spojenou s nejslavnějším detektivem všech dob. V ulici Northumberland je po něm pojmenována hospoda nabízející „jeho“ pivo. O hosty nemá nouzi, i když Sherlock byl samotář a alkoholu nijak neholdoval…