Kuba se čím dál víc otevírá světu i turistům, nejvíc jich míří na proslavené pláže Varadero. Ti, co chtějí poznávat tuto pozoruhodnou zemi, se ale vydají dál. Třeba do největší kubánské provincie Camagüey, jejíž velká část připomíná savanu.

Na dlouhé travnaté rovině najdeme zvlněné pahorky, které se svažují do Karibského moře. Jde o zemědělskou a farmářskou oblast, turisticky prakticky nedotčenou.

Camagüey Kuba

Vězni si nemají s kým povídat

Místní se rádi dávají s cizinci do řeči. Jsou milí, přátelští a v rámci svých skromných možností i pohostinní. Je zde (což platí pro celou zemi) naprosto bezpečno.

Míra kriminality je nejnižší z amerického kontinentu, maximálně dochází k drobným krádežím. A i k těm poměrně zřídka, většina věznic nejen v rámci provincie Camagüey zeje prázdnotou! Ubývají i disidenti, kteří je dřív plnili, komunistický režim už své odpůrce nepronásleduje tak urputně jako dřív.

město Camagüey

Klikaté uličky zmátly nepřátele

Hodně navštěvovaná je stejnojmenná metropole, zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kubánci jí říkají Město legend – kvůli četným pověstem.

Ty se týkají především ukrytých pirátských pokladů, ovšem žádný se nikdy nenalezl, což je logické. Piráti po vyrabování město opustili a odvezli všechno cenné s sebou. Místní, kteří už měli jejich nájezdů plné zuby, začali město přestavovat tak, aby jim odolalo.

město Camagüey

Vymysleli systém spletitých a nezvykle klikatých uliček, díky nimž mohli bezpečně opustit svá obydlí i s cennostmi jedním východem, který uzavřel nepřátele uvnitř. Ti, když viděli, že nemají co ukrást, naštvaně odtáhli.

Dnes má město Camagüey 300 tisíc obyvatel, počtem je třetí největší na Kubě. Uvnitř domů se často „ukrývají“ malebné dvory, je zde i množství starých kostelů, některé byly citlivě zrekonstruovány.

provincie Camagüey Kuba

Za všechny lze jmenovat Nuestra Señora del Carmen, Iglesia de San Juan de Dios, Santo Cristo del Buen Viaje a nepřehlédnutelný Convento de Nuestra Señora del Carmen.

Camagüey Kuba

Ústava vznikla ve městě Guáimaro

Zajímavým místem, hlavně pro historiky, je nedaleké město Guáimaro, kde byla roku 1869 navržena kubánská ústava. V Minas si na své přijdou zase příznivci hudby, zdejší Fábrica de Instrumentos Musicales vyrábí jako jediná na ostrově strunné nástroje.

Jinak je okolní krajina nejvíc využívána pro pěstování cukrové třtiny. Místní na polích tvrdě pracují od rána do večera, takže nemají čas tlachat s turisty, jen je slušně pozdraví.

Do provincie Camagüey se jezdí i za žraloky

Pochopitelně i na území provincie Camagüey se najde možnost koupání, třeba na Playa Santa Lucía. Jezdí sem dost potápěčů, mají totiž možnost „laškovat“ s neškodnými žraloky modravými.

pláž Santa Lucía

Pouhých 25 kilometrů odtud leží téměř pustý ostrůvek Cayo Sabinal s plážemi s bílým pískem.

pláž na ostrůvku Cayo Sabinal

Nestojí tu žádná větší stavba, kromě majáku, což mu dodává atmosféru ráje na zemi. Je k němu ovšem poměrně složitý přístup, takže je většinu času opuštěný…

maják na ostrůvku Cayo Sabinal