Španělský Madrid je sice třetím největším městem v Evropě, ale není tak navštěvovaný, jak by si zasloužil. Jednou z hlavních příčin je skutečnost, že se ze strategických důvodů nachází v centru země.
V létě turisté míří do Španělska hlavně za sluncem. Tedy na pláže u pobřeží Costa Brava a Costa Blanca, ležící poblíž největšího „rivala“ – Barcelony. V zimě se situace ale často obrátí a větší pozornost se zaměří právě na hlavní město Madrid a jeho obdivuhodné historické centrum.
Alcazár nechali přestavět křesťané
To se vyznačuje širokými třídami plnými zeleně, velkými kruhovými náměstími i pompézními stavbami, hodně z nich je v reprezentativním renesančním stylu.
Jednou z nejstarších budov je královský palác Palacio Real. Postavil ho emír Muhammad I., původně jako pevnostní palác Alcazár, arabsky Madžrít (právě z toho se později vyvinul název Madrid). Po dobytí města křesťany v 11. století byl přestavěn na honosný zámek.
Ten se stal sídlem vladařů až do roku 1734, kdy vyhořel a nahradilo ho na stejném místě nové sídlo, mimochodem desetkrát větší než londýnský Buckinghamský palác.
Projít všemi sály by netrvalo hodiny, ale dny. Nejhonosnější jsou Trůnní, Gaspariniho a Porcelánový. Ovšem král Juan Carlos v paláci nebydlí, slouží mu jen k reprezentaci a přijímání návštěv. Není divu, patří k nejmonumentálnějším stavbám města.
Navíc je obklopen parky Casa de Campo a Jardines de Sabatini, naproti stojí katedrála Virgen de la Almudena, jedna z největších ve městě.
Dvorní dámy nelze přehlédnout
Nedaleko najdeme i slavnou galerii Museo del Prado. Pyšní se jedinečnou sbírkou pěti tisíc obrazů všech slavných starých mistrů.
Její nedílnou součástí jsou pochopitelně i díla nejvěhlasnějších místních malířů Franciska Goyi a Diega Velázqueze.
Právě od něj je asi nejznámějším vystavený obraz Dvorní dámy, s rozměry 276 cm na délku a 318 na výšku, patrně největší v celé galerii.
Medvěd se stal legendou
Když už jsme u umění, jedním ze symbolů města Madrid je socha El oso y el Madroño na náměstí Puerta del Sol, ztvárňuje medvěda pojídajícího plody podobné jahodníku. Jeho zobrazení na modrém hvězdnatém pozadí se totiž použilo na městský znak.
Hodně navštěvované je i Museo Arqueológico Nacional (Národní archeologické muzeum) s velkým počtem exponátů od začátků lidstva přes dobu bronzovou až po odkaz starých Egypťanů, Řeků a Římanů.
Madrid ukrývá i egyptskou mumii
Pozornost přitahuje hlavně egyptská mumie kněžky v sarkofágu, socha zvaná Dáma z Elche, a věrná kopie pravěké jeskyně Altamira, momentálně zavřené kvůli výzkumu a renovaci.
Další připomínkou starých civilizací je egyptský chrám Debod v Parque del Oeste. V Madridu se zkrátka a dobře žádný příznivec umění nudit nebude….