Do Egypta se obvykle jezdí buď za sluncem a mořem, anebo za pyramidami i jinými památkami. Turističtí „fajnšmekři“ však navštěvují spíše málo známá místa. Jedním z nich je ostrov Elefantina uprostřed Nilu v Asuánu.

Díky strategické poloze byl ve starověku předurčen stát se hraničním pásmem se sousední „zemí zlata“ Núbií a chránit obchodní trasy, aby se k nim nedostal nikdo nepovolaný.

Elefantina ze střechy

Nilometr tvoří 90 schodů

Dříve se ostrov jmenoval Abu nebo Yebu. Na základě hladkých šedých balvanů obklopujících břehy pak někoho napadlo, že vypadají jako sloni ve vodě, a nový název byl na světě.

Elefantina

Bohužel většina starobylých staveb zmizela, dochovala se torza chrámu boha Chnuma (měl beraní hlavu, jež symbolizovala plodnost, a „funkci“ strážce pramenů a dárce vody a byl velice ceněn; je jedním z nejstarších bohů) a chrámu jeho ženy Satis.

chrám boha Chnuma

Ten ovšem vznikl později, ale nalezl se v něm jeden z vůbec prvních nilometrů, který se používal pro měření výšky řeky. Pravděpodobně doznal určitých úprav za římské nadvlády, skládá se z chodby a zalomeného schodiště, jehož 90 schodů se postupně noří do řeky.

nilometr

Díky tomuto přístroji mohli staří Egypťané odhadnout úrovně záplav, které byly rozhodující pro sklizeň i pro celou zemi.

Po vládcích zbyly hieroglyfy

Jinak je podél břehů ostrova Elefantina spousta balvanů pomalována hieroglyfickými nápisy tamních vládců. Z dalších nálezů tu je velká pekárna, včetně mnoha forem, sloužící k výrobě chleba – od zdobných pro boháče až po obyčejné pro vesničany. Jejich potomci tu žijí i dnes.

hyeroglyfy

Najdeme je hlavně v núbijských vesnicích Koti a Siou. Není třeba mít před nimi žádné obavy, ctí zákony pohostinnosti a cizinci by nikdy neublížili. Je sice nutné počítat s bakšišem, ale za stovku vám ukážou první i poslední a ještě se budou klanět…

núbijská vesnice

V okolí ostrova Elefantina se to hemží Němci

Za návštěvu stojí i muzeum v nedalekém Asuánu, kde jsou vystaveny některé velmi zajímavé nálezy z Elefantiny, které pocházejí ještě z časů prvních faraonů.

V rámci organizovaných zájezdů je hodně nabízena prohlídka mauzolea Aga Khan, pyšně se tyčícího nad pustou krajinou o pár kilometrů dále. Přestože bylo postaveno ve stylu hrobek v Káhiře, je současné, ostatky vládce v něm byly uloženy až v roce 1957.

Aga Khan

V okolí ostrova Elefantina v Egyptě pátrá německý archeologický ústav po skrytých památkách, povedlo se jim už nalézt třeba vzácný Kalendář věcí z doby panování Thutmose III.

vykopávky Asuán