Titulem Nejmenší město světa se pyšní starobylé městečko Hum, které najdete v turisticky oblíbeném Chorvatsku. Budeme-li konkrétnější, pak leží asi sedm kilometrů od města Roc a čtrnáct kilometrů jihovýchodně od města Buzet, v samém srdci Istrie. Podle zápisu z Guinnessovy knihy rekordů zde oficiálně žije jen sedmnáct obyvatel.

Ve středověku proslulo písemnictvím

Pověsti praví, že Hum v Istrii byl kdysi vybudován skupinou obrů. Prý ho postavili z kamení, jež jim zbylo po vytvoření větších okolních měst.

Hum Istrie

V písemných pramenech se nacházejí zmínky o městečku již na začátku 12. století, to se mu ale ještě říkalo Cholm. A věřte, že ač nikdy nebylo veliké, ve středověku bylo důležitým centrem hned několika profesí, například písemnictví.

nejmenší město na světě

Vypadá pořád stejně

Za necelých tisíc let existence se zde v podstatě nic nezměnilo. Hradby, které jsou přibližně sto metrů dlouhé a pětatřicet metrů široké, chrání jen pár domů postavených ve třech řadách a dvě místní historické památky. Jde o románský kostel sv. Jeronýma z 12. století a památník Alej hlaholitů s jedenácti kamennými obelisky, na nichž jsou vyvedeny nápisy ve staré hlaholici.

nejmenší město světa