Při pohledu na úvodní snímek zřejmě většinu z vás napadne, že se dívá na starověké pyramidy zarostlé trávou. Ne, že by to nebylo možné, ale tohle je jiný případ. Jedná se o umělecký záměr architektonické společnosti Studio Marco Vermeulen. Pod zeleným „kobercem“ se totiž skrývá muzeum, které bylo v létě 2015 – po osmiměsíční přestavbě – otevřeno v nizozemském národním parku Biesbosch.

muzeum v parku Biesbosch

Rostou zde vrby i rákosy

Biesbosch, který vznikl v roce 1421 likvidačním zaplavením užitkových a obydlených pozemků – vesnic a polí – o rozloze 300 kilometrů čtverečních a který je tím pádem velmi bohatý na vodu, se nalézá v provinciích Severní Brabantsko a Jižní Holandsko na jihu Nizozemska. Je to sladkovodní přílivová oblast s řekami, většími potoky a ostrůvky, na nichž rostou zejména vrby. Najdeme zde však i mokré louky a rákosová pole.

V roce 1994 Biesbosch získal status národního parku a od té doby je chráněnou přírodní oblastí. Ta se částečně používá k zemědělským účelům, je určena pro různé typy rekreací a zároveň zde nalezneme speciální nádrže související s procesem zásobování pitnou vodou. Tato mokřadní krajina je současně domovem vodního ptactva, celkově oplývá bohatou faunou i flórou.

Biesbosch Museum Island

Zájem veřejnosti výrazně stoupnul

Většina těch, kteří se chystají národní park Biesbosch navštívit poprvé, zavítají do místního muzea (zde je mapa). To bylo po zásadní renovaci zprovozněno před několika měsíci. Především bylo rozšířeno o nové křídlo (1000 m²) na jihozápadní straně budovy.

Biesbosch Museum Island

Důvodem k rekonstrukci byl fakt, že muzeum bylo již zastaralé a zároveň nezvládalo nápor návštěvníků. Navíc si přímo „říkalo“ o nový design a stravovací prostory. Mimochodem – zatímco v roce 2012 navštívilo muzeum cca 35 000 lidí, během prvních tří měsíců od znovuotevření tam zavítalo zhruba 30 000 lidí!

muzeum v parku Biesbosch

Výstava přibližuje historii parku Biesbosch

A co všechno tedy v muzeu v národním parku Biesbosch najdeme? Jeho součástí je stálá expozice, která v sedmi pavilonech zachycuje historii regionu – počínaje zmiňovanou dramatickou povodní a konče současností, kdy je Biesbosch oblíbenou rekreační oblastí. Obyvatelé, hospodářství, řemesla a příroda jsou zobrazeni v multimediálních prostorách, jež stimulují všechny smysly.

muzeum v parku Biesbosch

Dále zde nalezneme restauraci s pěkným výhledem do okolí, prostor pro krátkodobé výstavy, knihovnu, víceúčelový divadelní sál, vstupní halu s recepcí a muzejním obchodem.

muzeum v parku Biesbosch

Návštěvníci zde mohou získat turistické informace o národním parku Biesbosch, koupit si vstupenky do muzea (dospělí 7,5 €, děti od 4 do 12 let 5,5 € a děti do 3 let zdarma) a na elektrické lodě. Součástí objektu jsou i kanceláře, sídlí zde rovněž Komise pro lesní hospodářství.

muzeum v parku Biesbosch

Freshwater Tidal Park vznikne na jaře

Muzeum je situováno na upraveném ostrůvku s názvem Biesbosch Museum Island. Můžete se tak procházet po oploceném chodníku přímo na střeše muzea, zaparkovat auto poblíž vchodu atd.

Biesbosch Museum Island

Na jaře 2016 bude v těsné blízkosti objektu vybudován Freshwater Tidal Park propojený s novým vodním komplexem, připomínajícím zmenšený model parku Biesbosch. Nechme se tedy překvapit!

Biesbosch Museum Island