Kráter Ngorongoro v Tanzanii je jedním z přírodních divů světa. Vznikl asi před dvěma miliony let explozí obrovského vulkánu, který se vlastní vahou zhroutil. Je vzdálený 180 kilometrů od města Arusha, 19 kilometrů dlouhý, 610 metrů hluboký a dno má plochu 260 km².
Postupně k němu byla připojována další místa, až vznikla přírodní rezervace o rozloze 8 tisíc km². Do té patří i Crater Highlands, sopečné hory vysoké cca 3000 metrů.
Akácie střídají močály
Světově proslulá je rovněž rokle Olduvai s archeologickým nalezištěm předchůdců člověka. Kráter Ngorongoro je jinak autem přístupný ze tří stran, každá z cest má svůj význam.
Jedna je určená pro výstup i sestup, druhá pouze pro výstup a třetí pouze pro sestup. Při příchodu se návštěvníkovi otevře nezapomenutelný výhled na travnatou savanu, akáciový les Lerai, slané jezero Magadi, různé močály a křoviny.
Největším tahákem Ngorongoro je ale zvěř. Žije zde volně nejvíc velkých savců na světě, kolem 25–30 tisíc, včetně těch, co se dnes jinak vidí už jen v zoo.
Nosorožci mají na kahánku nejen v Ngorongoro
Největší vzácností je nosorožec. Ten byl bohužel pytláky – i celosvětově – téměř vyhuben a dnes tu najdeme už jen několik kusů.
Běžně lze spatřit lva, hyenu a šakala. Žijí zde i gepardi a servalové, na stromech levharti, ale aby je člověk viděl, musí mít štěstí.
Nechybějí sloni, opice, hroši, pštrosi, spousta zeber, gazel, buvolů a antilop. V okolí sodného jezera Magadi bývají občas hejna plameňáků, po obloze létá i sup a orel.
Domorodci nesmějí volně pást dobytek
V kráteru Ngorongoro odpradávna žily domorodé kmeny, které v devatenáctém století vystrnadili bojovní Masajové. Ti tu zůstali dodnes, i když museli opustit své tradiční živnosti. Nejdřív jim bylo v rámci ochrany přírody zakázáno zemědělství a poté i volná pastva dobytka.
Tak se vrhli na cestovní ruch a jako atrakci postavili v této části Tanzanie své tradiční vesnice, ve kterých předvádějí turistům své prastaré rituály…