Menší, ale zato luxusnější a čistější Paříž u moře – tak by se dalo velice zjednodušeně charakterizovat francouzské město Nice, které se nachází na Azurovém pobřeží Středozemního moře, mezi Cannes a Monakem. V létě se tam dá prožít skvělá dovolená, tedy pokud milujete kombinaci „středně rušného“ městského života a koupání v moři a navíc rádi potkáváte lidi z celého světa. Každý rok v únoru se v této oblíbené a ne zrovna levné destinaci koná karneval nazvaný Carnaval de Nice (anglicky Nice Carnival, česky Karneval v Nice). Ten příští se bude konat v termínu od 12. do 28. února 2016!

Město Nice v době karnevalu

Během staletí získal patřičný věhlas

Karneval v Nice je doslova součástí pomyslné DNA tohoto města, rozkládajícího se v Provence na jihu Francie. Koná se tam už od středověku, pravděpodobně od roku 1294, a zejména v posledních letech je nejvýznamnější zimní událostí pořádanou na Azurovém pobřeží.

Karneval v Nice

Karneval v Nice bývá často přirovnáván ke slavnému karnevalu v Rio de Janeiro, což ovšem neznamená, že se jedná o jeho napodobeninu.

Carnival Parade v Nice

Nová éra trvá už 132 let

Každý rok navštíví Karneval v Nice přibližně milion lidí, z toho se více než polovina účastní placených přehlídek. Všichni ti, kteří na této akci profitují, vydělají dohromady přibližně 2 miliony eur. Je tedy jasné, že se rozhodně nejedná o bezvýznamnou událost pro pár lidí.

Město Nice v době karnevalu

Následující ročník bude již 132. v pořadí, vezme-li se v potaz pouze jeho „nová éra“. Ta začala v roce 1873, kdy byly poprvé představeny alegorické vozy a otevřeny tribuny a Karneval v Nice se rázem proměnil ve skutečnou show. Důležitou součástí venkovního veselí se stala také muzika.

Karneval v Nice

Připojili se sportovci a gayové

Letos si přišli na své i sportovci. Uskutečnil se totiž 1. Nice Carnival Run – běh v maskách na 5 a 10 kilometrů podél Baie des Anges a za doprovodu muziky. A to nebylo zdaleka vše. Otužilci se smyslem pro legraci naskákali v kostýmech do moře, které v té době mělo pouhých 13 stupňů! A na Promenade des Anglais se následně konala obří zumba party.

Nice Carnival Run 2015

Karneval v Nice 2015 byl převratným rovněž pro gaye. Svoji premiéru si odbyl Lou Queernaval, oficiální gay průvod, který se odehrál na Place Masséna.

Příznivci květin jásají nadšením

Hlavními průvody jsou však už řadu let Carnival Parade (večerní verze se nově jmenuje Carnival Parade of lights) a Flower Parade, oba se během každého ročníku konají opakovaně. Zatímco pro první procesí jsou charakteristické alegorické a varietní vozy s tanečníky, umělci a obřími loutkami, streetové umění a kapely z celého světa, Flower Parade je inspirovaná bohatým květinovým dědictvím regionu.

Carnival Parade v Nice

Kolik budou stát vstupenky?

Na tyto hlavní průvody se už řad let platí vstupné. Jak to bude tentokrát? Pro dospělé osoby činí 21–26 eur (místa k sezení) a 11 eur (stání). Děti mladší 6 let mají vstup zdarma a za děti od 6 do 12 let jejich doprovod zaplatí 10 eur (sezení) nebo 5 eur (stání). Existují i cenově zvýhodněné vstupenky na dvě akce během jednoho dne – 35 eur pro dospělou osobu. Za svoje domácí mazlíčky nezaplatíte nic, ti totiž na místo konání nemohou.

Angela Merkelová a François Hollande

Karneval v Nice 2016 – program:

Pátek 12. února

21.00 Slavnostní zahájení festivalu (vstup zdarma)

Sobota 13. února

14.30 Flower Parade

21:00 Carnival Parade of lights

Neděle 14. února

10.00 Nice Carnival Run

11.00 Socca Party

14.30 Parada Nissarda

Město Nice v době karnevalu

Úterý 16. února

21.00 Carnival Parade of lights

Středa 17. února

14.30 Flower Parade

Pátek 19. února

21.00 Lou Queernaval (gay průvod; v případě deště se uskuteční až 26. 2.)

Sobota 20. února

14.30 Flower Parade

21.00 Carnival Parade of lights

Neděle 21. února

11.00 Socca Party

14.30 Carnival Parade

Karneval v Nice

Úterý 23. února

21.00 Carnival Parade of lights

Středa 24. února

14.30 Flower Parade

Sobota 27. února

14.30 Flower Parade

21.00 Carnival Parade of lights

Neděle 28. února

11.00 Carneval Dip + Zumba Party

11.00 Socca Party

14.30 Carnival Parade

21.00 Slavnostní zakončení festivalu + ohňostroj (vstup zdarma)

Carnival Parade v Nice

Speciální tip na závěr

Láká vás vydat se na Karneval v Nice 2016, ale nechce se vám (případně se bojíte kroku do neznáma) cestovat po vlastní ose? V tom případě můžete zvolit čtyřdenní organizovaný zájezd, během kterého vám bude k dispozici také průvodce.

Carnival Parade v Nice