V kazašském hlavním městě Astaně plánují developeři vybudovat Slalom House. Jak už název napovídá, jedná se o obytný výškový dům se sjezdovkou, svažující se po jeho střeše. Chtějí tak přenést svahy přímo ke dveřím milovníků zimních sportů. Úředníci navíc doufají, že by tato kuriózní atrakce mohla přitáhnout turisty.

Hory jsou příliš daleko

To, co může v našich podmínkách – kde jsou hory z velké části, co by kamenem dohodil – vypadat jako zbytečně předražená rozmařilost, dostává v Kazachstánu nový rozměr. Navzdory třeskuté zimě má zvláště tamní metropole rapidní nedostatek sportovního vyžití pro milovníky sjezdovek. Nejbližší hory jsou vzdáleny nejméně čtyři hodiny cesty autem, a tak obyvatelům Astany dosud nezbylo nic jiného, než bruslit či běžkovat.

Slalom House vizualizace

Slalom House pojme přes 400 bytů

Není překvapením, že projekt, který by mohl situaci zlepšit, navrhl vášnivý lyžař, architekt Shokhan Mataibekov. Slalom House by měl mít 21 pater a 326 metrů dlouhou umělou sjezdovku, která se bude klikatit po klesající střeše objektu. Ten by měl zároveň pojmout 421 obytných apartmánů a dále prostory pro maloobchodníky a restaurační zařízení.

Architekt sdělil, že odhadované náklady na stavbu domu jsou v přepočtu jeden a tři čtvrtě miliardy korun. Již nyní Slalom House zaujal zainteresované strany, které by jeho stavbu mohly podpořit.

Slalom House

Kazachstán měl zálusk na olympiádu

Navzdory horší dostupnosti vhodných lyžařských lokalit má totiž Kazachstán enormní zájem o zimní sporty. Kupříkladu bývalé hlavní město Almaty, jež se nachází na jihu země, mělo zájem hostit zimní olympijské hry v roce 2022, jenomže bylo poraženo Pekingem. V Kazachstánu je populární zejména alpské lyžování, akrobatické lyžování a snowboarding.