Indonésie, která se táhne jako ohromný had po obou stranách rovníku na 17 508 ostrovech, si dala velký cíl – vystřídat Thajsko v roli turistické jedničky regionu.

Je fakt, že pokud jde o rozmanitost, je nepřekonatelná. Objevíme tu tropickou džungli i rýžová pole, nad nimi monumentální kužely aktivních vulkánů. U pobřeží pak pláže, kde vyrůstají nové a nové hotely. Turisticky nejdál je ostrov Bali, o kterém jsme už psali (zde je odkaz). Naopak nejméně dotčený civilizací je třetí největší ostrov světa Borneo neboli Kalimantan.

vesnice na ostrově Borneo

Sarawak přitahuje odvážné

Borneo se rozkládá i na území Malajsie a Bruneje. Hodně oblíbená je provincie Sarawak, a to díky národním parkům s fascinující faunou a flórou. Divoké lesy, čarokrásné skalní útvary, hluboké rokle, kde tečou čisté řeky – to je balzám nejen pro milovníky přírody.

prales

Většina území je však neprobádaná. Předpokládá se, že v deštných pralesech žijí divoce i původní obyvatelé, hlavně bojovné kmeny Dajáků, lovců lebek.

ostrov Borneo

Bez průvodce přežije málokdo

Je to drsný kraj, pro běžného Evropana až moc. Žijí tu jedovatí hadi, pavouci, masožraví mravenci, je tady i spousta rozlehlých močálů, bažiny plné pijavic. Sem si troufnou jen opravdoví odvážlivci, pochopitelně s průvodcem, bez něj by neměli šanci přežít.

prales na ostrově Borneo

Náplastí na trable je panenská příroda, kde se u řeky povalují krokodýli, na stromech hulákají opice a nad hlavami s veselým křikem přelétávají papoušci.

mládě orangutana

Borneo ukrývá i diamanty

Opakem divočiny je bývalé luxusní královské město Tenggarong, plné zábavních parků. Jsou tu muzea, honosné domy i četné, bohatě zdobené mešity.

mešita v Tenggarongu

Na ulicích je čisto. Najdeme zde i spoustu restaurací, kde většinou nabízejí oblíbené pikantní kuře s rýží.

muzeum v Tenggarongu

Vítanou atrakcí (hlavně pro ženy) je plovoucí tržiště v Banjarmasinu, které má díky své poloze opravdu neopakovatelnou atmosféru, a také bohatá naleziště diamantů.

plovoucí tržiště na vodě v Banjarmasinu

V Kutai se skamarádíte s opicemi

Výjimečný je národní park Kutai, na ploše 2000 km2 tečou řeky, je tu několik jezer a v tropickém, převážně mangrovníkovém lese najdeme 958 druhů rostlin. Žije tu i orangutan. Všude jinde byl vyhuben kácením deštných lesů, kde jedině může přežít.

Z původních několik set tisíc se zachovalo asi 2 000 kusů právě zde, jinak jsou už jen na Sumatře. Ti v Kutai jsou na lidi zvyklí, potkat je v džungli nemusí být příjemné.

mláďata orangutana

Nedaleký Kapalai je rájem potápěčů

Na ostrově Borneo si však přijdou na své i dovolenkáři. Například na severovýchodě, cca 30 minut od letiště Kota Kinabalu, se nalézá pětihvězdičkový hotel Nexus Resort Karambunai. Hlavní předností této lokality je šest kilometrů dlouhá bílá písečná pláž.

Pokud milujete potápění a chcete vidět nádherný podmořský svět, můžete se vydat na ostrov Kapalai, který se nachází jen několik hodin od východního pobřeží Bornea. Nejbližším letištěm je Tawau, odtamtud se po hodině jízdy dostanete do přístavu Semporna. Tam sednete do motorového člunu, který vás během 40 minut dopraví k jedinému privátnímu rezortu na Kapalai. Ten je jinak zcela neobydlený.

rezort na ostrově Kapalai

Kde se vzal tajemný národ?

A na závěr ještě jedna zajímavost týkající se ostrova Borneo. Senzací bylo, když v roce 1855 britská expedice objevila hluboko v pralese záhadný kmen, jehož členové vypadali stavbou těla i výrazem obličeje jako neandrtálci. V té době ovšem byla fotografie v plenkách, takže je jejich přesná podoba neznámá.

Mnozí lidé věří, že jde o tajemný národ, jenž dosud existuje. Je to klidně možné, Borneo je prostě stále z velké části záhadou. A to je dobře…

Borneo