Do Maďarska to máme kousek, tak proč se tam občas nevydat?! Kromě lázní nejen v Budapešti a okolí je proslulá také maďarská kuchyně. U nás známe hlavně klobásy a různá hlavní jídla (zejména guláš), ale už si tolik neuvědomujeme, že v této zemi mají i skvělé dezerty. Před časem jsme si představili vynikající dort s názvem Dobos torte, dneska to bude jiná specialita – somlói galuska.

Obsahuje ořechy i rozinky

Jedná se o tradiční zákusek, který pochází z poloviny dvacátého století a který obsahuje piškotové těsto, vanilkový a čokoládový krém, vlašské ořechy a rozinky. Až dorazíte do Maďarska, můžete si ho objednat v restauraci, kavárně nebo cukrárně.

Neseženete ho úplně všude, ale vyloženě pátrat po něm také nebudete muset. A pokud máte čas, chuť a zároveň alespoň minimum zkušeností s vařením a pečením, zkuste si maďarskou specialitu somlói galuska vyrobit doma.

somlói galuska

Recept pro celou rodinu

K přípravě „české verze“ moučníku somlói galuska budeme potřebovat následující ingredience – 1 lžíci kakaa, 40 gramů strouhaných vlašských ořechů, 4 deci smetany na šlehání a 80 gramů rozinek v rumu. To vše použijeme na ozdobu. Náplň vyrobíme z 200 gramů cukru krupice, ½ vanilkového lusku, 3 vajec, 5 deci mléka a 100 gramů hladké mouky. Poleva si vyžádá 100 gramů hořké čokolády a deci smetany.

Somlói galuska rovná se tři druhy těsta. To první obnáší 90 gramů hladké mouky, 50 gramů cukru krupice a 2 vejce. Druhé – 2 vejce, 20 gramů kakaa, 60 gramů hladké mouky a 50 gramů cukru krupice. Třetí – 2 vejce, 60 gramů hladké mouky, 50 gramů najemno nastrouhaných vlašských ořechů a 50 gramů cukru krupice. Zálivku připravíme ze 2 deci vody, deci rumu a 200 gramů cukru krupice.

Postup:

Dezert se skládá ze 3 korpusů – piškotového, kakaového a ořechového. Každý pečeme zvlášť.

Vejce ušleháme s cukrem do pěny. Vmícháme mouku a korpus rozetřeme na plech vyložený papírem. Poté pečeme v předehřáté troubě na 200 °C cca 12 minut. Stejně tak upečeme i korpus kakaový a ořechový.

V trošce mléka rozšleháme žloutky a hladkou mouku. Zbylé mléko svaříme se 150 g cukru a vanilkou. Za stálého míchání přilijeme žloutky. Směs 10 minut povaříme a pak odstavíme. Jakmile vychladne, vyjmeme z ní vanilku a vmícháme tuhý sníh z bílků a zbylého cukru. Vodu s cukrem 5 minut povaříme. Cukerný roztok odstavíme, dochutíme rumem a necháme vychladnout.

Na dno pekáčku (či plechu) s vyšším okrajem položíme piškotový korpus. Pokropíme ho třetinou rumové zálivky, potřeme třetinou krému a posypeme polovinou rozinek a ořechů. Navrch položíme kakaový plát. Postup opakujeme. Ořechový korpus zalijeme zbylou zálivkou, potřeme zbylým krémem a poprášíme kakaem. Moučník necháme přes noc proležet.

Z moučníku somlói galuska (nebo také šomloji galuška) po proležení odkrajujeme lžící noky a klademe je do skleniček či na talířek. Dezert dozdobíme dochucenou šlehačkou a přelijeme čokoládovou polevou, připravenou rozpuštěním tabulky čokolády ve smetaně.

Přejeme dobrou chuť!

maďarský dezert somlói galuska