Opuštěné vojenské pevnosti z období druhé světové války v ústí řeky Temže nedaleko břehů hrabství Kent zatím lákají pouze hrstku turistických gurmánů a skalních nadšenců do válečné historie. Málokdo však zatím ví, že se tito kovobetonoví pamětníci Winstona Churchilla v budoucnu mohou proměnit v extrémně luxusní milionářské útočiště, kam se již běžní turisté jen tak nedostanou.

Využívali je i hudební piráti

Maunsellské pevnosti, pojmenované po konstruktérovi Guyi Maunsellovi, patří k jedněm z nejinteresantnějších vojenských staveb druhé světové války. Německá armáda od počátku útoků na Británii využívala řeky Temže jak k letadlovým útokům, tak k blokaci významné lodní trasy. Proto byl zbudován systém vodních pevností, který měl eliminovat útoky ze vzduchu i z vody, a zaznamenal řadu vojenských úspěchů. Námořnictvo v padesátých letech nechalo nepotřebné objekty ležet ladem, již v šedesátých letech se však staly ideálním úkrytem pirátských hudebních stanic.

Do dnešní doby se u břehů jihovýchodní Anglie zachovalo jen několik staveb, část byla zničena v důsledku lodní dopravy a bouří, některé byly úmyslně odstraněny. Iniciativa za zachování zbylých pevností nikam nevedla. Nový návrh přetvořit sedm staveb v luxusní milionářský „azyl“ s apartmány, bary, restauracemi, obchody a střešními terasami však prošel a londýnská firma Next Big Thing již vydala brožuru, jak by měl projekt, jednoduše nazvaný Maunsell, vypadat.

Maunsellské pevnosti

V budoucnu mají sloužit už jen boháčům

Upravené Maunsellské pevnosti mají být příležitostí k prožití neopakovatelné volnočasové zkušenosti. Na exkluzivitě jim přidává též fakt, že jsou dosažitelné pouze lodí nebo vrtulníkem. Mají být primárně projektovány výhradně pro finanční a kulturní elitu, cenící si bezpečí a soukromí. Ti, kteří by si chtěli tento komplex ještě vyfotit v autentickém stavu, mají nejvyšší čas vyrazit.

David Cooper ze správy pevností odhaduje, že proměna zmíněných plánů ve skutečnost by stála zhruba 40 milionů liber. Nehledě na závratnou sumu má být kladen důraz na zachování integrity těchto jedinečných architektonických objektů. Maunsellské pevnosti by v současné době měly být „ve vlastnictví nikoho“, přesto se však nacházejí v oblasti spadající do majetku Britské koruny a jakákoli přestavba bude muset být schválena příslušnými organizacemi.