Problémy v arabském světě mají obrovský vliv na cestovní ruch. Profitovat z toho chtějí například asijské země, které se snaží vábit turisty i netradičními nabídkami. Jednou z nich jsou poznávací výlety do něčím zajímavých destinací, mezi něž se řadí také Hongkong a hlavně Macao, u nás prakticky neznámé.

centrum Macaa

Jde o správní oblast Číny a zároveň o nejhustěji obydlenou oblast na světě (19 396 obyvatel na km²). Asi i proto se tam jezdí obvykle na den s tím, že kdo neodolá vábení hazardu (kasin je tam víc než ve slavném Monte Carlu), může si pobyt prodloužit do rána…

ulice v Macau

Gambleři si přijdou na své

Jelikož je hra na automatech o hodně levnější než u nás, za pár stovek si zahrajete až až. Nejmenší vsazené částky se pohybují v řádu pěti haléřů! Kupodivu zájem není až takový jako o prohlídku historické části města, zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

muzeum v Macau

Centrum je ovšem malé, dá se projít celkem pohodlnou chůzí asi tak za dvě hodiny. Dominantou je kostel svatého Pavla, lépe řečeno torzo, které se z něj dochovalo.

kostel svatého Pavla

Nákupní centrum imituje Benátky

Ještě nad ním je pevnost, z níž se dá pozorovat celé město. Jedná se o velice netradiční pohled – miniaturní uličky vedoucí z kopce dolů, které mají svůj půvab, střídají o kus dál monstrózní stavby hotelů a kasin okolo centra.

Macao

Je to prostě mišmaš. Chvílemi si člověk připadá jako ve starém Španělsku, místy zase jako v Las Vegas. Vrcholem architektonického nevkusu je kasino Venetian.

Nad jeho střechou se totiž rozprostírá obří nákupní centrum, celé zasazené do kulis Benátek, takže jsou tu kanály s opravdovými gondolami, na kterých se můžete svézt. I nebe je namalované a osvětlení imituje denní dobu, prostě kýč všech kýčů…

Venetian

Ale problémy s návštěvností pochopitelně nemá, je to tam hlava na hlavě. Ostatně jako v celém městě, samotář by z něj určitě brzy zešílel.

ulice v Macau

Ceny jsou výhodnější než u nás

Macao je prostě město na krátký pobyt. I proto, že na rozdíl od Thajska, kde se v zimě dá jen tak válet v plavkách a chytat bronz, tady jsou teploty o poznání nižší – kolem 19 stupňů. Kdo by se chtěl přece jen zdržet, ceny za ubytování jsou příznivé (cca 700 Kč/noc).

Macao

Tím je myšlen pobyt v tříhvězdičkovém hotelu. Jídlo je o něco levnější než u nás, jí se hlavně plody moře a typicky asijská jídla

pláž v Macau