Polsko patří mezi největší státy Evropy a popisovat všechny jeho zajímavosti prostě nelze, takže jedinou možností je vyzobat z pomyslného dortu pár třešniček.

Více než hlavní město Varšava, ve válce takřka srovnaná se zemí, láká návštěvníky historický Krakov a zejména hradní komplex Wawel.

Wawel

Vládci se prý měli úžasně

Ten významem připomíná naše Hradčany, je i stejným symbolem země. Projít ho celý ovšem není otázkou několika hodin, ale spíše dní.

Vnitřní zařízení v královských komnatách (a to bylo ještě hodně věcí zničeno nebo ukradeno Turky a Prusy) doslova ohromí bohatstvím a ukazuje, v jakém přepychu si žili polští vládci. Ti jsou tu v kryptě pochováni a spolu s nimi i významné osobnosti – básníci, spisovatelé atd.

Wawel Polsko

Písečné duny stále putují

Dalším častým cílem je Baltské moře, proslulé nevyzpytatelností a chladnějším klimatem. Voda v něm nepřesáhne obvykle ani v létě 20 stupňů, vlezou do ní především otužilci.

Baltské moře

Centrální pobřeží, rozkládající se v délce asi 30 kilometrů mezi městy Łeba a Rowy, ale svůj půvab rozhodně má.

pobřeží Baltského moře

Největší zvláštností této oblasti jsou pohyblivé písečné duny na ploše 2480 hektarů, nazývané evropskou Saharou. Vítr v nich vytváří zvláštní reliéfy, jejich podoba se však neustále mění. Tam, kde byl včera půvabný pahorek, nemusí být nazítří nic a naopak.

písečné duny

Ženy obdivují výrobky z jantaru

Poblíž se nalézá půvabný poloostrov Hel, jsou na něm útulné hospůdky, námořní muzeum, mořské akvárium i zbytky pevností z války. Nejčastěji se tu kupuje jantar, o který není nouze.

poloostrov Hel

Z úplně jiného soudku je pak solná sluj Wieliczka, zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Při návštěvě se doporučuje teplý svetr, uvnitř je jen 14 stupňů a prohlídka trvá dvě hodiny. Klima v dole je ale jinak velmi zdravé. V neveřejné části se nachází sanatorium pro asi padesát pacientů, kteří si sem jezdí léčit hlavně astmatické či dermatologické potíže.

solná sluj Wieliczka

Jezera přitahují i ornitology

Asi největším turistickým tahákem jsou Velká mazurská jezera (je jich celkem 45!), navzájem propojená dvanácti uměle vybudovanými kanály a osmi řekami. Lákají příznivce vodních sportů, hlavně jachtingu. Lodě zde mají dostatek prostoru a obvykle i příznivý vítr.

Mazury

Hodně sem jezdí rybáři, ti se mohou těšit na bohaté úlovky. A také ornitologové – pro obrovské množství ptáků, kteří tu žijí. Nejvíc je zde divokých labutí a kormoránů. Nespokojeni určitě ale nebudou odjíždět ani „suchozemští“ návštěvníci.

Polsko nadchne také výletníky

Pěší se mohou vydat na dlouhé, celodenní procházky. Vždyť plocha kolem jezer zabírá přes sto dvacet kilometrů, navíc nikde nejsou žádné velké krpály. To přitahuje i postarší cyklisty, co mají rádi pohodové vyjížďky, při nichž mají dost času kochat se pohledem na krajinu.

Mazury

Pokud jde o okolní města, hodně navštěvované je Gižicko a o něco vzdálenější Kętrzyn, původně Rastenburg.

Kętrzyn Polsko

Poblíž něj, v gerložském lese, se nacházelo známé Hitlerovo sídlo Vlčí doupě. Tehdy celé území pochopitelně patřilo Německu, bylo součástí Východního Pruska. A mimochodem – po 2. světové válce, která zemi velmi těžce postihla, bylo Polsko až do roku 1989 socialistickou republikou…

Vlčí doupě