Rádi cestujete, preferujete pohybově aktivní dovolenou a máte zrovna chuť odpočinout si od partnerky? Pak je pro vás Írán jasnou destinací pro duben 2016. V zemi s nevšedními přírodními i kulturními krásami se letos koná první maraton primárně orientovaný na turisty.

Na vyhlášení naváže perská slavnost

Závod s názvem I run Iran 2016 se uskuteční 9. dubna. Maraton bude odstartován ve městě Shiraz, bude veden přes pštrosí farmu a pastviny obývané nomádskou populací, přičemž běžci budou mít za cíl Bránu všech národů u Persepolis, která je zařazena do světového dědictví UNESCO.

město Shiraz

Medailový ceremoniál se uskuteční na vykopávkách paláce Ápádána a následovat bude tradiční perská slavnost. Mezi 200 účastníky z více než 35 zemí je přihlášeno mimo jiné 15 Francouzů, 15 Britů a také dva Kanaďané. Organizátor Sebastian Straten vyzývá k účasti všechny muže, aby společně ukázali, jak může sport spojovat.

palác Ápádána

Ženy smějí pouze pomáhat

Neotřelá akce má pomoci s budováním lepších vztahů mezi Íránem a západním světem. Organizátoři slibují zájemcům bližší seznámení s perskou historií, kulturou a gastronomií.

Tachara Persepolis

Ačkoli první ročník maratonu nedovoluje kvůli místním náboženským tradicím účast ženám, do dalších let se pořadatelé pokusí získat povolení i pro ně. Letos ženy mohou pouze pomáhat s organizací. Už to však lze vzhledem k místním přísným zákonům, kdy i turistky musí zůstávat zahalené a nosit šátek a místní ženy nejenže se nesmějí některých sportů účastnit, ale nemají dovoleno jim ani přihlížet, považovat za značnou benevolenci.

íránská dívka