Chystáte-li se navštívit severní Thajsko nebo Laos, nenechte si ujít jedinečnou příležitost! Otestujte tzv. Gibbon Experience a prožijte tak fantastické a nezapomenutelné chvíle.

Laos je země tropických pralesů a přírodní krásy. Nejlepší způsob, jak se o tom osobně přesvědčit, je trek a noc v pralese. Gibbon Experience je specifická aktivita, kdy se převážně pohybujete ve vzduchu na laně (tzv. zipline). A to v chráněném a krásném pralese v provincii Bokeo v severním Laosu (u hranice s Thajskem).

prales v Laosu

Podpoříte dobrou věc

Tímto adrenalinovým a unikátním zážitkem podpoříte dobrou věc. Projekt Gibbon Experience byl založen v roce 2004 s posláním ochránit národní park Nam Kan proti pytláctví, těžbě dřeva a pálení zemědělské půdy. Tým Animo hledal inovativní způsob, jak tomu všemu zabránit. Společně s místními obyvateli postavil domy na stromech a síť zipline linek pro snadné a rychlé létaní skrz nádhernou přírodní rezervaci. V hloubi nedotčené přírody najdete domov tygrů, levhartů obláčkových, černých medvědů i gibonů.

Gibbon Experience nabízí 3 varianty

Tady jsou:

1/ Classic – tzv. Klasická verze – nejvíce uvolněný harmonogram se zaměřením na pozorování gibonů a divoké zvěře. Probíhá 3 dny a 2 noci.

2/ Waterfall – tzv. Vodopád – probíhá 3 dny a 2 noci a je více zaměřen na trek a zipline v přísnějším harmonogramu. Patří sem také noční létaní. Je menší šance potkat gibony.

3/ Express – tzv. Expresní verze – na 2 dny a 1 noc; během ní vás na začátku čeká strmější a náročnější trek, maximum létaní na zipline, největší laoský strom a bohužel žádní giboni.

Rada: Jestliže máte rádi zipline a nechcete trekovat několik hodin, vyberte si variantu Express. Je to nejlevnější balíček s maximální „dávkou“ létaní. Po dvou dnech vám to bude bohatě stačit. Třídenní akce jsou více o trekování a poslední den už toho máte docela dost. Samozřejmě každý ať si vybere dle vlastního gusta.

Jak vypadá 2denní „expresní“ akce?

První den

Všichni účastnici se setkají v 8:30 v kanceláři Gibbon Experience ve městě Houay Xay. Ráno si můžete dát na snídani výborné místní bagety. Na začátek vám pustí důležité instruktážní video o bezpečnosti a pravidlech chování v pralese. Zkontrolujete si, zda máte vše potřebné (hlavně vodu), a kolem 9:30 vás rozdělí do aut dle zvoleného programu. Po hodině jízdy místní krajinou, kde můžete na silnici potkat slona, se dostanete do malé vesnice. V ní celá dvoudenní akce začne.

vesnice v Laosu

Každý z účastníků Gibbon Experience dostane zipline vybavení, které si upevní na tělo, a pivko do batohu na oslavu příchodu do domku na stromě. Musíte se dostat do dostatečné výšky, abyste mohli místo chůze létat pralesem a nad údolím. Počáteční trek zabere zhruba hodinu chůze do kopce. Je to opravdu vyčerpávajíci a náročné, ale budete mít tři přestávky na odpočinek a načerpání energie.

Po hodině se dostanete k první zipline. Uvidíte, jak je lano napnuté ve značné výšce nad údolím a ztrácí se někde daleko na druhé straně. Pohledy účastníků vás ujistí, že nejste jedinou osobou, která má respekt a obavy z neznámého. Ve skupině potkáte pár lidí, kteří mají strach z výšek, a přesto do toho jdou. Je to dobrý způsob, jak překonat strach a zažít adrenalin pěkně naplno. Po první zipline se už budete cítit lépe a nejistotu nahradí vzrušení z každé nové jízdy. Ten pocit nelze popsat slovy.

zipline v Laosu

První den vás čeká 9 zipline skrz džungli s velkými stromy. Houštiny bambusů budou svištět kolem vás, zatímco pojedete rychlostí blížící se 40 kilometrům v hodině. (Každý z nás měl svůj fotoaparát v jedné ruce a zipline mašinku ve druhé.)

bambusová džungle v Laosu

Kolem 16. hodiny si užijete poslední zipline, který vás dovede přímo do příbytku na stromě. Jedná se o nejvýše umístěné  „domy“ na stromě na celém světě. Bude vás čekat pohádkové dřevěné obydlí v koruně stromu přímo uprostřed džungle, a to ve výšce cca 40 metrů nad zemí. A ten výhled je k nezaplacení.

nocleh na stromě v rámci Gibbon Experience

Domky na stromě disponují tekoucí pitnou vodou, osvětlením, matrací a pevnou moskytiérou, otevřeným WC a nejlepší sprchou na světě.

sprcha na stromě

Místní vám přinesou jednoduchou večeři, která je složená z lokální stravy – z lepkavé rýže, dušené zeleniny a kousku masa.

jídlo v Laosu

Průvodci před večeří odejdou a vy máte čas a prostor na volnou zábavu za zvuků džungle a na nocleh na stromě.

Druhý den

Po napůl probdělé noci, kdy kolem vás slyšíte zvuky pralesa, vstanete v 6:30 na ranní zipline před snídaní. Uděláte krátké kolečko se 4 dlouhými zipline dráhami a budete létat v párech! Čeká vás jeden z nejlepších zážitků. Vrátíte se zpátky do domku na laoskou snídani složenou opět z lepkavé rýže, dušené zeleniny a omelety. Jestli to nejíte, vemte si nějaké jídlo s sebou. Po snídani si sbalíte věci na cestu zpět. Na úvod vás bude čekat trek v krásné přírodě se spoustou vysokých bambusových stromů.

Gibbon Experience

Trek zabere přibližně hodinu a poté vás čeká 7 zipline. Poslední je nejdelší (570 metrů), proletíte se nad údolím, farmou a řekou. Dobrodružství skončí obědem v chatě na okraji lesa. Dostanete opět jednoduché jídlo v podobě rýže smíchané se zelím. Pak už jen naskočíte do auta, které vás kolem 15. hodiny dopraví zpátky do kanceláře Gibbon Experience. V případě, že se vydáte v tzv. dešťové sezóně, počítejte s tím, že se auta nedostanou tak daleko. Budete muset mnohem víc chodit, abyste se dostali ven z lesa.

Většina účastníků se shodla na tom, že to mohlo být levnější. Avšak zážitky, s nimiž odejdete, jsou k nezaplacení.

Kolik to stojí a co je v ceně zahrnuto?

Gibbon Experience je poměrně drahé dobrodružství a to je také důvod, proč si většina vybere dvoudenní Express za 190 dolarů na osobu. (Tři dny stojí 310 dolarů). Můžete platit v hotovosti nebo platební kartou, ale tento způsob platby je navýšen o 3procentní poplatek.

Cena za 2 dny zahrnuje dopravu z kanceláře Gibbon Experience do národního parku, sendvič na oběd, ziplining, jednoduchou večeři, snídani, kávu, čaj, nocleh v domě na stromě a hlavně nezapomenutelné okamžiky.

Co je třeba vzít si s sebou?

– malý batoh (velký batoh a veškeré cennosti si ponecháte v kanceláři)

– dlouhé kalhoty (chrání vás před komáry)

– boty do přírody (tenisky nebo sandály)

– ideálně malý, rychleschnoucí ručník (můžete použít ručník v domku)

– 1,5 l vody na osobu (ponechat si láhev, kterou doplníte pitnou vodou z domku na stromě)

– toaletní papír

– fotoaparát s plně nabitou baterií (možnost dobít v domku na stromě)

– čelovku nebo malou baterku

– repelent proti komárům (hodně důležité!)

– pro jistotu něco málo z lékárničky

– pyžamo a oblečení pro následující den (tričko z prvního dne bude celé propocené)

Jak se dostat do Houay Xay a kde se ubytovat?

Nejčastěji návštěvníci přicházejí ze 3 měst:

Chiang Rai (Thajsko) – cesta na hranici s Laosem zabere dvě hodiny. Tam si zařídíte vízum (stačí vám fotka a 30 dolarů). Na laoské straně si hravě zajistíte odvoz do města, které je vzdálené cca 10 km.

Luang Prabang (Laos) – můžete jet 12 hodin autobusem. Tento způsob se velmi nedoporučuje z důvodu bezpečnosti. Lepší je dvoudenní cesta lodí po řece Mekong.

Vientiane (Laos) – letecky.

Město Houay Xay je malé a kromě Gibbon Experience není důvod se tam zastavovat. Jelikož se startuje ráno, musíte přijet o den dřív. Ubytování si rezervujete v hotelu poblíž kanceláře. Noc se pohybuje kolem 10 dolarů za noc ve dvoulůžkovém pokoji.