Havajské ostrovy jsou snovou destinací. Už Mark Twain kdysi prohlásil, že jsou nejkrásnější z těch, které kdy viděl, a na pravdivosti této věty doba nic neubrala….

Jádro tvoří osm základních ostrovů, k nimž patří dalších 124 (!) malých. Leží v Tichém oceánu, jde o nejvzdálenější stát USA od hlavního města země. Objevil ho britský mořeplavec James Cook v roce 1778 (o rok později zde zahynul).

Jeho přemožitel, domorodý král Kamehameha I., pak ostrovy pojmenoval jako Havajské. Předtím se jmenovaly Sandwichovy, a to po tehdejším prvním lordu admirality.

ostrov Kauai

Je nejstarší ze všech

Protože každý ostrov je úplně jiný, ale přitom náramně zajímavý, byla by škoda je všechny vtěsnat do jednoho článku. Tudíž jsme se rozhodli udělat jakýsi havajský seriál, kdy se čas od času budeme jednomu z nich věnovat.

Poněvadž by měl dostat přednost nejstarší, je první na řadě Kauai, i když nepatří k těm úplně nejnavštěvovanějším. Vznikl sice – stejně jako ostatní – před šesti miliony let, ale nejdéle si udržel nezávislost, až do roku 1810.

ostrov Kauai

Točil se zde King Kong i Jurský park

Dominantou je impozantní, 16 kilometrů dlouhý a 900 metrů hluboký kaňon Waimea. Poskytuje unikátní výhled do širé, nádherné krajiny plné bohaté tropické vegetace. Ta nemohla uniknout Hollywoodu, točila se tu už v roce 1933 první verze King Konga!

kaňon Waimea

K dalším slavným diváckým hitům patří první a třetí díl Jurského parku, Avatar, Dobyvatelé ztracené archy a Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna.

malý vodopád na ostrově Kauai

Název Kauai souvisí s dítětem

Přírodní raritou je pasátové návětří hory Waialeale, které je nejdeštivějším místem na světě. Srážky jsou tu průměrně 348 dnů, v dlouhodobém průměru spadne 12 344 mm ročně, asi tolik, co v Praze za čtvrtstoletí.

kaňon Waimea

Zajímavý je rovněž původ názvu ostrova. Kauai znamená doslova místo za krkem. Podle legendy totiž první vládce Havaje Hawaiiloa věnoval ostrov oblíbenému synovi, kterého v dětství rád nosil na ramenou.

vnitrozemí ostrova Kauai

Útesy uchvacují už z dálky

Oblíbeným místem turistů je oblast Na Pali, kde mohou obdivovat jak okouzlující vodopády, tak obří pobřežní útesy, vysoké i 800 metrů; hlavně z lodi vypadají opravdu impozantně. Jsou tu také četné jeskyně, kde se konají prohlídky.

oblast Na Pali

Celkem pochopitelně nemohou scházet nádherné pláže a zcela bezpečné koupání v Tichém oceánu. Žraloci si totiž oblíbili hlavně východní pobřeží ostrova Maui.

pláž na ostrově Kauai

Řeku Wailua milují vodáci

Kauai přitahuje kromě klasických návštěvníků i vášnivé vodáky. Má totiž jako jediný z havajských ostrovů splavné řeky, na kajaku se dá sjet třeba Wailua. Všichni, kdo tuto plavbu absolvovali, se shodují v tom, že šlo o nezapomenutelný zážitek.

Mnozí tvrdili, že chvíle, kdy přestali pádlovat a jen uchváceně zírali na okolní krajinu, se opakovaly tak často, až se pohybovali rychlostí houpacího koně…

řeka Wailua