Navzdory tomu, že doby, kdy dovolená v Chorvatsku byla velmi levnou záležitostí, jsou už dávno pryč, počet turistů v této zemi se loni – tedy v roce 2015 – zvýšil o 8,3 procenta, a to na více než 14,1 miliónu.

Počet přenocování v hotelech se loni zvýšil o 6,8 procenta – na 78,6 miliónu nocí. Čeští občané byli v tomto směru jednou z nejpočetnějších skupin zahraničních turistů v zemi. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnilo chorvatské ministerstvo cestovního ruchu.

Dalmácie

Největší zájem je o Istrii

Větší příliv návštěvníků v roce 2015 zaznamenaly všechny turistické destinace. Největší zájem je přitom o Istrii, kde se počet turistů zvýšil o 8,7 procenta na 3,5 miliónu. Téměř čtvrtina lidí si tak při cestě do Chorvatska vybrala právě tento poloostrov v Jaderském moři. Mezi nejoblíbenější lokality zmíněné části Chorvatska patří města Rovinj, Poreč, Pula, Novigrad či Rijeka.

Nejvíce vzrostl počet turistů v Záhřebu, a to o 12 procent na 1,02 miliónu. Chorvatská metropole se totiž rozhodla podpořit rovněž adventní turistiku. Ta do města přitáhla tisíce výletníků nejen ze zahraničí.

pálenka grappa

Rusové se začínají vytrácet

Převaha turistů přijela z Německa – téměř 2,2 miliónu. Následovaly Slovinsko, Rakousko a Itálie. Také počet turistů z České republiky (ti skončili na pátém místě!) stoupl, a to o 3,6 procenta na téměř 725 000. Ovšem počet dovolenkářů z Ruska loni naopak klesl o 24,3 procenta!

Jak na tom bude Chorvatsko letos? Nechme se překvapit…