Vždy jen několik dnů v měsíci únoru je možné na vlastní oči spatřit v horách Sierry Nevady v Yosemitském národním parku v Kalifornii ve Spojených státech překrásný sezónní přírodní úkaz – ohnivý vodopád. Chystáte-li se do těchto končin, rozhodně se na něj běžte podívat!

Oficiálně se jmenuje Horsetail Falls

Za příznivých podmínek počasí (jde o kombinaci dostatečného množství vody a sklonu slunečních paprsků) ozáří kolem půl šesté večer zapadající slunce dvouproudý vodopád Horsetail Falls (Koňský ohon), který z 610 metrů vysokých skalních útesů padá do údolí pod východní svah nejvyššího žulového monolitu světa – hory El Capitan.

ohnivý vodopád Horsetail Falls

Padající voda připomíná lávu

Vzniká tak úžasný optický klam. Když se na vodopád zadíváte, máte dojem, že ze skalních útesů padá dolů žhavá sopečná láva. Není divu, že ohnivý vodopád v Kalifornii patří nejen mezi zdejší známé a turisty vyhledávané atrakce, ale také k fotografickým lahůdkám, které rozhodně není tak snadné ulovit. Mimochodem – bouřících vodopádů je v národním parku celá řada, tento je ale jedinečný!

vodopád Horsetail Falls v Kalifornii

Tajemství odhalil fotograf

Kouzlo a krásu takzvaného „ohňopádu“, jak někteří fenoménu na vodopádu Horsetail Falls přezdívají, veřejnosti před několika lety odhalil až fotograf Galen Rowell. Do té doby o něm věděli jen strážci parku a pár zasvěcených. K vodopádu Horsetail Falls se lze dostat po stezce Twin Bridges.

vodopád Horsetail Falls v Kalifornii