Austrálii má většina lidí spojenou s nádhernou přírodou, sluncem a mořem. Na památky – a jiné unikáty, jež jsou dílem člověka – přitom moc nemyslí, ale jsou tady a některé jsou docela zajímavé.

Nejvíc jich najdeme v Sydney a Melbourne, městech, která jsou zároveň nesmiřitelnými rivaly. Stálé třenice mezi nimi byly i příčinou toho, že hlavním městem se nakonec stala Canberra, vybudovaná prakticky na holé louce…

Dominantou Sydney je Opera

Pokud jde o proslulost, má mírně navrch Sydney, a to díky monumentální budově Opery, známé po celém světě. Ta ovšem prošla četnými peripetiemi a problémy.

Jedním z nich byl fakt, že dánský architekt Jørn Utzon, který vyhrál mezinárodní soutěž o její výstavbu, se na ní kvůli neustálým sporům s vládními úředníky přestal v roce 1966 podílet, což se projevilo hlavně v řešení interiérů.

Nakonec byla Opera dokončena o deset let později, než se předpokládalo – 28. září 1973. Oficiálně však byla otevřena až 20. října britskou královnou Alžbětou II.

interiér Opery v Sydney

Turisty fascinují největší varhany

Celý komplex se rozkládá na ploše 1,8 hektaru. Operní sál má 1507 sedadel, koncertní sál 2679. Tam jsou také umístěny největší mechanické varhany na světě, mají celkem 10 154 píšťal! Jsou tu ale i další, menší sály, výstavní síň, nahrávací studio i restaurace.

Úžas vzbuzují střechy, pokryté světlými keramickými dlaždicemi. Nejvyšší doslova ční 65 metrů nad hladinu okolního moře, které je další kulisou – a zadarmo…

Opera v Sydney

Harbour Bridge nabízí adrenalinový zážitek

Jedním z dalších symbolů Sydney je most Harbour Bridge, který spojuje přístav se severní částí města. Za poplatek si odvážlivci mohou most dokonce slézt!

most Harbour Bridge

Za návštěvu stojí i budova Národního námořního muzea. Obdivovat v něm můžete například válečný křižník Vampire, loď kapitána Cooka, který nejmenší kontinent obeplul jako první, Endeavour a řadu dalších…

Melbourne okouzlí nádražím i katedrálou

Melbourne bylo založeno až skoro o padesát let později – trestancem se zajímavým jménem John Batman. Pro nás má toto město půvab v tom, že je zde hodně rozvinutá tramvajová síť, čtvrtá nejdelší na světě. Jezdí v ní 450 vozů na 244 kilometrech tras.

Za jakýsi střed Melbourne lze považovat náměstí Federation Square, kde stojí docela pěkná budova nádraží Flinders Street Station.

náměstí Federation Square

Druhé straně náměstí dominuje novogotická anglikánská katedrála svatého Pavla, která vzbuzuje úctu už zvenku, natož zevnitř. Byla vysvěcena roku 1891 a hlavní věž je 96,7 metru vysoká. Pořádají se zde často bezplatné varhanní koncerty.

katedrála svatého Pavla

Mezi památky patří také dráha

Asi 7 kilometrů od centra leží čtvrť St Kilda, kde jsou pěkné pláže a proslulý Luna Park. Tomu vévodí nejstarší, dodnes používaná horská dráha na světě.

Byla postavena už v roce 1912. Je to místo jak stvořené k odpočinku – děti dovádějí, rodiče se opalují. Vždy v únoru se tu koná velký hudební festival, který navštěvují tisíce lidí, i proto, že je vstup zdarma.

nejstarší horská dráha

Velmi netypickou památkou je Cooks Cottage. Jde o nejstarší dům v Austrálii (z roku 1755), postavil ho otec Jamese Cooka v anglické vesnici Great Ayton. Australané ho z piety koupili, rozebrali a znovu sestavili v zahradách Fitzroy Gardens.

dům Cooks Cottage