Zákaz kouření v restauracích je pro řadu Čechů noční můrou. Tito jedinci však mohou být rádi, že nežijí ve státě Turkmenistán. Pouštní země ve střední Asii totiž nedávno zakázala prodej cigaret. Situace je natolik vážná, že inspektoři ukládají vysoké pokuty těm, kteří se dopouštějí „podpultového“ prodeje!

Všichni musí poslouchat diktátora

Je veřejným tajemstvím, že Turkmenistán obecně není svobodnou zemí. Od prosince roku 2006 zde vládne diktátor Gurbanguly Berdimuhamedow, původním povoláním zubař. Tento bývalý ministr zdravotnictví a zástupce premiéra se stal nástupcem zemřelého autokrativního vůdce Saparmurata Nijazova. Ve volbách v únoru 2007 Berdimuhamedow dostal hlasy od 89 procent voličů, mezinárodní pozorovatelé však hlasování označili za nedemokratické. O pět let později zvítězil ještě suverénněji – 97 procent lidí mu „zajistilo“ další pětiletku v prezidentském křesle…

Forma jeho vlády je považována za autoritativní, sám Berdimuhamedow se snaží vytvářet kult osobnosti. V zemi dochází k porušování lidských práv. A k tomu všemu přibyl zmíněný zákon o zákazu prodeje cigaret. Ty se tak dostaly na index hned vedle drog.

Turkmenistán

Kusovky lze sehnat jen na černém trhu

Prezident Gurbanguly Berdimuhamedow vystupuje proti cigaretám dlouhodobě. V roce 2014 ho za „protikuřácké tažení“ dokonce ocenila Světová zdravotnická organizace (WHO). Zákaz byl uzákoněn až po sérii předchozích opatření, jako byl například zákaz kouření na veřejných místech a zákaz tabákové reklamy. Nyní na kontrolu zákazu prodeje cigaret dohlíží tzv. Služba pro ochranu zdraví společnosti.

Cigarety se v tomto státě, jehož hlavním městem je Ašchabad, dají sehnat už jenom na černém trhu a prodávají se po kusech. Zákaz zvedl jejich cenu dvojnásobně a kuřáci za svou vášeň zaplatí zhruba 14 korun, a nikoliv za krabičku, ale za „kusovku“!

Turkmenistán

Turkmenistán předběhl Bhútán

Středoasijský Turkmenistán však není jediným státem, který kuřákům doslova „ustřihnul křídla“ takto razantním způsobem. Vůbec první zemí, jež se striktně postavila tabáku, je Bhútán v jižní Asii. Panuje v něm nejen zákaz prodeje cigaret, ale také zákaz kouření. Pokud nevěříte, jeďte se tam podívat…