Spojené království má nové lákadlo pro milovníky historie. V hrabství Cambridgeshire archeologové nově odkryli vesnici z doby bronzové. Pod dvěma metry bahna na ně čekalo skvěle dochované svědectví o životě před třemi tisíci lety. Objev může mít převratný vliv na chápání tohoto období na britském území.

Vše se dochovalo díky bahnu

Archeologové nález v Anglii označují jako okamžik zamrzlý v čase. Osadu, která byla domovem několika rodin, tvořily kruhové dřevěné domy postavené na kůlech nad řekou. Došlo k požáru a vesnice kompletně zmizela pod hladinou. Bahno naštěstí pozůstatky domů včetně vybavení dokonale zakonzervovalo.

Zatím není jasné, zda byl oheň založen úmyslně, anebo šlo o nešťastnou náhodu. Obyvatelé však museli své domovy opustit ve velkém spěchu, protože veškerý svůj majetek a vybavení zanechali na místě. Díky tomu si archeologický nález vysloužil přezdívku britské Pompeje.

britské Pompeje v hrabství Cambridgeshire

Archeologové našli i zbytky jídla

Objev je bohatým nalezištěm předmětů a poskytuje nedocenitelné přelomové poznatky o životě v době bronzové. Dochovaly se nejen nádoby se zbytky jídla, ale také textilie a součásti šperků jako například skleněné korálky. Zejména ty podle archeologů z Cambridge ukazují na sofistikovanost, která s daným obdobím na britském území dosud nebyla spojována.

Archeologové zatím zvažují, jak s nálezem naložit. Není tak jisté, zda se rozhodnou místo zakonzervovat ve stylu Pompejí nebo zda nejcennější artefakty přesunou do nějakého z muzeí.