Madagaskar, ležící v Indickém oceánu a spadající pod Afriku, je čtvrtým největším ostrovem světa. Popularitu mu paradoxně přinesl až animovaný film z roku 2005 a jeho dvě pokračování. Díky němu ho začali pozvolna objevovat turisté a i místní úřady si uvědomily význam této bezplatné reklamy a podpořily výstavbu nových ubytovacích zařízení.

vnitrozemí Madagaskaru

Nejvíc jich vyrostlo poblíž jedinečných pláží na ostrovech Nosy Be a Île Sainte-Marie. První je vulkanického původu.

pláž na Nosy Be

Najdeme ho ve vlnách Mosambického průlivu, asi 10 km od pobřeží. Díky křišťálově čisté vodě oba nabízejí ideální podmínky pro potápění.

ostrov Île Sainte-Marie

To nejlepší uvidíte na kopci

Jak bývá zvykem, letiště Ivato (prochází rekonstrukcí související s nárůstem cestujících) se nachází poblíž metropole Antananarivo, známé i pod zkráceným názvem Tana. Ta leží v hornatém vnitrozemí a určitě stojí za návštěvu, hlavně palácový komplex Rova.

Rozkládá se na kopci Analamanga nad městem, až do francouzské kolonizace byl sídlem domorodých panovníků. Nejvýznamnější budovou je Manjakamiadana z 19. století.

hlavní město Antananarivo

Domluvíte se zde francouzsky

I když ostrov Madagaskar objevili už v jedenáctém století Arabové a založili zde sultanát, později ho ovládli Portugalci a Britové. Nejdéle zde vládl „galský kohout“, a to od roku 1885 až do získání nezávislosti (1960). Francouzština je tady stále úředním jazykem.

I když domorodci mezi sebou komunikují malgaštinou, řečí svých předků, přišli sem kdysi zřejmě z Bornea. Zajímavostí je, že jde o míšence negroidní a mongoloidní rasy.

ostrov Madagaskar

Chráněná území nelze přehlédnout

Stojí za zmínku, že Madagaskar, i přes určitou zaostalost, která se projevuje hlavně na venkově, byl v roce 1927 mezi prvními zeměmi na světě, jež začaly budovat systém chráněných krajinných území. Dnes jich je 50 a pokrývají plochu 1 698 640 hektarů.

mokřiny na Madagaskaru

Zajímavým městem je Fianarantsoa, kde je v centru i pár historických budov, které ale vyžadují nutně opravu. Stejně se jmenuje i celý kraj, proslulý hlavně vinařstvím.

město Fianarantsoa

Madagaskar milují také vinaři

Díky dobré půdě se daří mnoha odrůdám, oblíbené jsou ty „těžší“ – Syrah a Malbec. Ten, kdo vyznává heslo, aby kvalita odpovídala ceně, bude více než spokojen. V té se promítá, že Madagaskar je i přes masivní investice v poslední době stále chudou zemí. To, že pro turisty jde o výhodu, není třeba připomínat.

pláž na Madagaskaru

V národních parcích poskakují lemuři

Hodně cestovatelů míří za přírodou do národních parků. Největší je Masoala, kde převládá deštný prales a mokřiny. Další, Tsingy de Bemaraha, je známý pro úžasné krasové útvary, Andringitra díky dramaticky zvrásněné krajině plné horských vrcholků, hřebenů a hlubokých údolí. Ze zvířat jsou nejvzácnější různé druhy gekonů, žab a sov, žije zde i 13 druhů lemurů.

lemuři

„Pěšáci“ se pak vydají na túry do vysočiny, nejvyšším vrcholem je Maromokotro (2876 m) na severu ostrova, v masivu Tsaratanana, který je zčásti vulkanického původu.

venkov na Madagaskaru