Už jsme vám v našem magazínu představili nejzajímavější hotely, největší krystaly, nejstrašidelnější dům, největší klubko, nejbouřlivější místo, nejmenší město, největší akvárium, nejkrásnější východ slunce, nejstarší botanickou zahradu i nejvyšší vodopád. Tentokrát se zaměříme na nejpodivnější sochy světa. Kde stojí a jak vypadají?

Guvernér dělá stojku

Překvapit vás může například socha postavená na hlavu. Jde o pět metrů vysokou podobiznu prvního guvernéra Austrálie, a to i s podstavcem! Socha Charlese La Troba stojí v areálu stejnojmenné univerzity v kampusu Burdoora v Melbourne. Autorem je Charles Robb, jenž tím prý chtěl naznačit, že ty nejlepší nápady se často zrodí z těch, které se zprvu zdály být na hlavu postavené.

Socha Charlese La Troba

Shluk vraků připomíná Stonehenge

Dalším kuriózním dílem, které patří mezi nejpodivnější sochy světa, je sousoší připomínající slavný kamenný kruhový komplex menhirů. Tento výtvor je ovšem vyroben z vraků aut, stojí v západní Nebrasce a říká se mu Carhenge. Vznikl díky Jimu Reindersovi v roce 1987 – v den letního slunovratu. Sestává z 38 vraků amerických automobilů a Jim ho postavil k uctění památky svého otce.

Carhenge v Nebrasce

Semaforový strom bliká v Londýně

Uprostřed kruhového objezdu v londýnských docích stojí Traffic Lights Tree. Semaforový strom je nápadem francouzského sochaře Pierra Vivanta. Rytmus blikajících světel na sedmdesáti pěti semaforech má připomínat neutichající rytmus velkoměsta. Původně se rychlost a intenzita světel semaforů měla odvíjet od aktivity na londýnské burze, to se však posléze ukázalo být technicky i finančně velice náročné, tedy od toho bylo upuštěno.

Traffic Lights Tree v Londýně

Kostel na špici procestoval Kanadu

Mezi nejpodivnější sochy světa se řadí i kostel na špici. Je známý jako Device to Root out Evil – Nástroj na vymýcení ďábla. Alespoň tak toto své dílo pojmenoval americký umělec Dennis Oppenheim. Chcete-li ho spatřit na vlastní oči, musíte zajet do Calgary, kde stojí v parku Glenbow Museum, kam byl přestěhován z Vancouveru.

Device to Root out Evil alias Nástroj na vymýcení ďábla

Muž, který prochází zdí

Na náměstí Marcela AymaPaříži prochází zdí postava z románu tohoto francouzského spisovatele. Sochu knižního hrdiny, pana Dutilleula, který disponuje speciální schopností procházet hmotou a díky tomu vyloupí banku nebo tajně navštěvuje vdanou ženu, vytvořil známý herec Jean Marais.

socha pana Dutilleula