Slovinsko u nás není ani z poloviny tak známé, jak by si zasluhovalo. Přitom s ním máme poměrně dost společného. Například to, že bylo rovněž součástí Rakouska-Uherska a že je zde pochován vynálezce vodního šroubu Josef Resl.

Fanoušci lyžování a zcestovalí globetrotteři ovšem už před mnoha lety objevili – v údolí horního toku řeky Sávy na severu Triglavského národního parku, na hranici Rakouska, Itálie a Slovinskajedno z největších a nejznámějších lyžařských středisek v Julských Alpách. Nese název Kranjska Gora.

Kranjska Gora ve Slovinsku

Můžete pozorovat skokany

Nedaleká Planica, kde je největší mamutí můstek světa, každoročně pořádá skokanské závody. Světová elita vždy atakuje hranici světového rekordu, který je 251,5 m.

Toto úchvatné divadlo pochopitelně přitáhne desetitisíce návštěvníků, ti informovaní spojí nevšední zážitek s tím, že se vydají zalyžovat si právě do Kranjske Gory. Lyžařské svahy – respektive místa, kde lyžaři nasedají na vlek – začínají už tak v 800 metrech nad mořem.

Z něj pak vystupují přibližně ve dvojnásobné výšce. Vleky a sedačkové lanovky jsou navzájem propojené a mají pochopitelně různou obtížnost.

Náročné uspokojí Vitranc

Pro začátečníky se hodí sjezdovka Gozd Martuljek, pokročilí si užijí lyžování na svazích Podkoren a pro ty nejlepší jsou připraveny sjezdovky Vitranc I a II, kde se každoročně jezdí Světový pohár mužů v obřím i klasickém slalomu.

Jinak Kranjska Gora leží v horní části Sávské doliny, má starobylý vesnický kolorit a nová výstavba s hotely a obchody je do ní architektonicky citlivě včleněna.

lyžování ve Slovinsku - Kranjska Gora

Špindlerův mlýn je dražší

Pro nás má půvab i v tom, že není moc vzdálená (přibližně 600 km) a ceny za nocleh jsou více než příznivé, taktéž ski pas vyjde levněji než ve „Špindlu“. Co v něm určitě nezažijete, je chůze na sněžnicích v hlubokém sněhu či lezení po zamrzlých vodopádech.

Zkušení průvodci turistům rádi ukáží zajímavá a jinak běžně nedostupná místa, kde se návštěvník cítí pomalu jako na Aljašce. Je to prostě zážitek pro dobrodruhy.

Kranjska Gora

Relaxovat lze v aquaparku

Hodně těchto míst se nachází v romantickém údolí Zgornja Savska. Ti méně odvážní pak nazují běžky a vydají se obdivovat ho po úbočí. Mají k dispozici přes 40 km upravených tratí, od nenáročných až po obtížné.

Rodiny s dětmi a také ti, co si chtějí od „prkének“ odpočinout, zamíří pro změnu do místního aquaparku. Nabízí se tu i nespočet restaurací, barů a diskoték až po kasino…

Chcete zkusit jinou lokalitu?

Jestliže vás však láká jiný areál, nebo dokonce jiný stát, zde je kompletní nabídka lyžařských zájezdů.