Zklamali jste se v lásce? Trápí vás vztek na bývalého partnera a připomínají vám ho věci, o které doma zakopáváte? Věřte, že v tom nejste sami a možná vám pomůže návštěva muzea, které už šestým rokem funguje v chorvatském hlavním městě – Záhřebu.

Založili ho bývalí milenci

Zakladateli muzea jsou bývalí partneři – záhřebští umělci Dražen Grubišič a Olinka Višticová. Po rozchodu se nemohli dohodnout na tom, co udělat s předměty, které sdíleli v době, kdy se milovali. Nechtěli je jen tak vyhodit a nakonec se s problémem vypořádali po svém.

záhřebští umělci Dražen Grubišič a Olinka Višticová

Dali věci dohromady a následně vyzvali i své přátele, aby poslali svá mementa zkrachovalých vztahů. O projekt později projevil zájem tisk a připomínky na ztroskotanou lásku jim začali posílat další lidé. Brzy jich měli celý přívěs, a tak vzniklo jejich netradiční Muzeum zlomených srdcí.

Internetové stránky slouží jako úložiště

V současné době umělci nabízejí majitelům zlomených srdcí k využití i prostor na webu muzea, kde mohou po dobu tří měsíců až čtyř let skladovat své milostné textové zprávy (SMS), elektronickou poštu a fotografie. A pokud chtějí, mohou bolestné vzpomínky sdílet se zbytkem světa.

Každý exponát má vlastní příběh

V muzeu, které se nachází takřka naproti záhřebské radnici (zde je mapa), kde se konají svatby, je k vidění asi 100 „pohrobků“ milostných vztahů. Sbírka však již obsahuje kolem tisíce kousků, některé připutovaly dokonce až z Manily a Singapuru. Všechny předměty symbolizují vášeň, lásku i zmar, ukazují, jak mohou lidé rozchod prožívat. Jsou opatřené datem, místem a krátkými popisky od původních majitelů, kteří se v nich vyjadřují k ukončenému vztahu.

Muzeum zlomených srdcí

Sekyrou rozsekala půl bytu

Mezi zdejšími exponáty najdete zahradního trpaslíka, kterého vrhla zhrzená žena proti čelnímu sklu auta exmanžela, dále jsou tu plyšový medvídek – původně dárek ke svatému Valentýnu, rozbité zpětné zrcátko, žehlička použitá k žehlení svatebního obleku, zdeformovaný snubní prsten…

trpaslík z Muzea zlomených srdcí

Dokonce tu nechybí ani sekyra! Ta pochází z Berlína a jistá lesbička jí rozsekala veškerý nábytek, který zůstal v bytě po nevěrné přítelkyni.

sekyra z Muzea zlomených srdcí

Pozornost budí i gumová prsa, svatební šaty, podvazkový pás, růžová huňatá pouta atd.

exponát muzea

Protéza byla kvalitnější než láska

Asi nejpodivnějším vystavovaným předmětem je umělá noha. Dárcem byl veterán chorvatské války za nezávislost z první poloviny devadesátých let minulého století, jemuž nohu utrhla nášlapná mina. Vedle protézy je umístěn dopis, v němž bývalý voják vysvětluje, jak se v záhřebské nemocnici potkal s dívkou, která mu pomohla sehnat materiál na protézu. To byl začátek vzplanutí jejich citů. Ovšem protéza nakonec vydržela víc než jejich láska, podle slov vojáka „byla zkrátka z lepšího materiálu“.

protéza

Muzeum zlomených srdcí nejvíc táhne v únoru

Návštěvníci se prý dělí do tří kategorií – jde o zvědavce, o zmučené milence hledající úlevu a o kombinaci dvou předchozích skupin. Poslední zmiňovaná kategorie jedinců pak obvykle muzeu v Záhřebu daruje další exponáty. A mimochodem – na Valentýna je návštěvnost v muzeu dvojnásobná oproti jiným dnům!

plyšový medvídek