Zklamali jste se v lásce? Trápí vás vztek na bývalého partnera a připomínají vám ho věci, o které doma zakopáváte? Věřte, že v tom nejste sami a možná vám pomůže návštěva muzea, které už šestým rokem funguje v chorvatském hlavním městě – Záhřebu.
Založili ho bývalí milenci
Zakladateli muzea jsou bývalí partneři – záhřebští umělci Dražen Grubišič a Olinka Višticová. Po rozchodu se nemohli dohodnout na tom, co udělat s předměty, které sdíleli v době, kdy se milovali. Nechtěli je jen tak vyhodit a nakonec se s problémem vypořádali po svém.
Dali věci dohromady a následně vyzvali i své přátele, aby poslali svá mementa zkrachovalých vztahů. O projekt později projevil zájem tisk a připomínky na ztroskotanou lásku jim začali posílat další lidé. Brzy jich měli celý přívěs, a tak vzniklo jejich netradiční Muzeum zlomených srdcí.
Internetové stránky slouží jako úložiště
V současné době umělci nabízejí majitelům zlomených srdcí k využití i prostor na webu muzea, kde mohou po dobu tří měsíců až čtyř let skladovat své milostné textové zprávy (SMS), elektronickou poštu a fotografie. A pokud chtějí, mohou bolestné vzpomínky sdílet se zbytkem světa.
Každý exponát má vlastní příběh
V muzeu, které se nachází takřka naproti záhřebské radnici (zde je mapa), kde se konají svatby, je k vidění asi 100 „pohrobků“ milostných vztahů. Sbírka však již obsahuje kolem tisíce kousků, některé připutovaly dokonce až z Manily a Singapuru. Všechny předměty symbolizují vášeň, lásku i zmar, ukazují, jak mohou lidé rozchod prožívat. Jsou opatřené datem, místem a krátkými popisky od původních majitelů, kteří se v nich vyjadřují k ukončenému vztahu.
Sekyrou rozsekala půl bytu
Mezi zdejšími exponáty najdete zahradního trpaslíka, kterého vrhla zhrzená žena proti čelnímu sklu auta exmanžela, dále jsou tu plyšový medvídek – původně dárek ke svatému Valentýnu, rozbité zpětné zrcátko, žehlička použitá k žehlení svatebního obleku, zdeformovaný snubní prsten…
Dokonce tu nechybí ani sekyra! Ta pochází z Berlína a jistá lesbička jí rozsekala veškerý nábytek, který zůstal v bytě po nevěrné přítelkyni.
Pozornost budí i gumová prsa, svatební šaty, podvazkový pás, růžová huňatá pouta atd.
Protéza byla kvalitnější než láska
Asi nejpodivnějším vystavovaným předmětem je umělá noha. Dárcem byl veterán chorvatské války za nezávislost z první poloviny devadesátých let minulého století, jemuž nohu utrhla nášlapná mina. Vedle protézy je umístěn dopis, v němž bývalý voják vysvětluje, jak se v záhřebské nemocnici potkal s dívkou, která mu pomohla sehnat materiál na protézu. To byl začátek vzplanutí jejich citů. Ovšem protéza nakonec vydržela víc než jejich láska, podle slov vojáka „byla zkrátka z lepšího materiálu“.
Muzeum zlomených srdcí nejvíc táhne v únoru
Návštěvníci se prý dělí do tří kategorií – jde o zvědavce, o zmučené milence hledající úlevu a o kombinaci dvou předchozích skupin. Poslední zmiňovaná kategorie jedinců pak obvykle muzeu v Záhřebu daruje další exponáty. A mimochodem – na Valentýna je návštěvnost v muzeu dvojnásobná oproti jiným dnům!