Na jihozápadě Tchaj-wanu ve městě Ťia-i se staví zajímavý kostel. Nelze ho minout bez povšimnutí, neboť má tvar střevíčku na vysokém podpatku. Konstrukce vyšla v přepočtu na 17 milionů korun a veřejnosti by se měla otevřít v první půli února.

Bohoslužby se tu konat nebudou

Kostel ve tvaru dámské lodičky měří v nejvyšším bodě téměř sedmnáct metrů a rozhodně nejde o stavební záměr nějakých milovníků pohádky o Popelce. Výstavbu budovy z kovu a z více než tří set panelů modrého skla iniciovala vláda.

Podle místních manažerů cestovního ruchu má tento stavební unikát jednak přilákat do oblasti více turistů, kromě toho je určen k pořádání romantických svatebních obřadů a předsvatebnímu focení.

kostel na ostrově Tchaj-wan

Proč má kostel podobu obřího střevíce?

Architektonický návrh byl zpracován na základě místního příběhu o dívce, která se měla v 60. letech minulého století vdávat. V té době byl na jihozápadním pobřeží Tchaj-wanu nedostatek pitné vody a obyvatelé městečka vrtali hluboké studny. Získali vodu, která ovšem často obsahovala arzen. Mnoho lidí se otrávilo.

Dívka patřila k postiženým, které nebylo možné zachránit jinak než amputací obou končetin. Když přišla o nohy, ženich svatbu zrušil a nešťastná nevěsta strávila zbytek života modlitbami v kostele. Stavba má uctít nejen její památku, ale má připomenout i smutný osud dalších podobně postižených žen.