Najde se jen málo zemí, které prošly takovou proměnou jako Singapur. Ještě v roce 1819 totiž na jeho místě stála rybářská osada a za ní neprostupná džungle.

Britský zoolog a státník, Sir Thomas Stamford Raffles (1781 – 1826), ji ale nechal prosekat a na jejím místě založil městský stát, jehož název znamená Město lvů. Ten se na konci minulého a začátku tohoto století velmi rychle rozvíjel a dnes patří k nejbohatším na planetě

Singapur

Spousta Čechů by zde vydělávala jen na pokuty

Jde sice o ministát, velký asi tak jako Praha a Brno dohromady, významem však vysoce přesahuje svoji rozlohu, stačí jmenovat další hospodářské superlativy.

Je čtvrtým největším obchodním centrem a druhým největším přístavem na světě, má třetí nejvyšší HDP na hlavu, nesmí tu jezdit auta starší než 10 let! Většina výstavby je moderní, Singapur je i dobře známý čistotou. K ní patří přísné, až kuriózní zákazy.

Například prodej žvýkaček (bylo zakázáno i žvýkání), na ulici se nesmí kouřit, plivat, odhazovat cokoli na zem, přecházet mimo značený přechod, krmit ptáky.

Singapur

Jídlo musí být vesmírně harmonické!

Kamery jsou všudypřítomné a policisté taky. Chovají se zdvořile, leč nekompromisně. Pokuty – a vysoké – ukládají i za nespláchnutí na veřejných záchodech nebo za pojídání pokrmů v metru! Možná proto, že vaření je pro kuchaře spíše něco jako alchymie…

Servírují vyvážená jídla, v nichž se musí odrážet vesmírná harmonie. Ta je buď jing – chladivá, anebo jang – hřejivá. Správně se mají vzájemně doplňovat, být v rovnováze.

Nejběžnější jsou nudle a rýže, z masa je v oblibě hlavně kuřecí z ostrova Chaj-nan s pikantní omáčkou či saté, opékané kousky hlavně skopového nebo hovězího masa nabodnutého na špejli a doplněného oříškovou omáčkou, cibulí, okurkou a rýží.

Sentosa večer

Velmi chutně a levně (za cenu kolem 3 dolarů) se lze najíst v tzv. hawker centrech, otevřených i 24 hodin. Naopak drahý je alkohol včetně piva, to vyjde tak na 5 dolarů.

Hawker centrum

Mrakodrapy střídají chrámy

Singapur je oddělen úzkým průlivem od Malajského poloostrova. V gigantických mrakodrapech z oceli, skla a betonu jsou obchodní centra narvaná až po strop vším možným zbožím, najdeme tu ale také arabské, indické i čínské čtvrti, kde se zastavil čas.

čínská čtvrť v Singapuru

V nich jsou mešity, hinduistické či buddhistické chrámy, u těch obvykle leží typicky asijské zahrady s  pagodami, bonsajemi a idylickými potůčky, prostě pastva pro oči.

asijský chrám v Singapuru

Singapur láká i na krokodýly

I křesťané si přijdou na své, ve staré koloniální čtvrti (Colonial district) objeví budovu parlamentu z roku 1827, Národní muzeum, katedrálu Dobrého pastýře a řadu dalších církevních katolických staveb.

Milovníci přírody zajdou třeba do parku Jurong. Tam je k vidění několik tisíc druhů ptactva, krokodýlí farma a velké zoo – bez plotu. Jižní část ostrova pak vybízí k relaxaci a koupání v moři.

Singapur

Můžete si povídat se žraloky

Asi nikdo nevynechá návštěvu ostrova Sentosa se skleněným tunelem, kde je obří akvárium se žraloky, hmyzí farma s pestrobarevnými motýly a námořní muzeum. Zážitkem je plavba po kanále Johor a výstup na vrchol Mt. Faber, odkud je parádní výhled na město.

Singapur

Jde vlastně o takový mamutí park plný kultury a zábavy a taky jsou tady nejkrásnější pláže, na nichž se můžete nerušeně slunit…

Sentosa