Lidé, kteří nejsou příliš sečtělí a vzdělaní, si svastiku spojují pouze s nacistickým Německem. Zejména kvůli nim se japonské úřady nedávno rozhodly, že z turistických map raději odstraní tento symbol označující buddhistické kláštery. Nahradí ho obrázkem pagody, což je věžová stavba, která se vyvinula z indické stúpy.

Lidé ji používali už v době kamenné

Svastika byla k označování náboženských svatyní používána už dávno před tím, než si ji osvojili nacisté. Mnozí turisté, kteří do Japonska zamíří z Evropy či Ameriky, se však mylně domnívají, že se v mapách dívají na válečný hákový kříž, a „vyskočí“ jim z něj Adolf Hitler. Jsou tudíž značně zmateni…

Ne každý totiž ví, že se svastika vyskytuje v mnoha kulturách po celém světě jako náboženský symbol nebo jako dekorativní prvek. Nejstarší nálezy pocházejí již z mladší doby kamenné (neolitu) v oblasti Evropy a Blízkého východu, kde se svastika objevovala hlavně na keramice.

svastika jako dekorace na budovách

Je tedy zřejmé, že se jedná o jeden z nejstarších symbolů na světě. Název svastika je odvozen z indického jazyka sanskrt. Je to složenina z výrazů su a asti, což znamená něco dobrého či přízeň osudu.

V hinduismu je považována za výjimečně svatý a pozitivní symbol, je proto velice často používána při všech možných příležitostech. Lze ji vidět na zdech hinduistických chrámů, na oltářích, oblečení i špercích. Sbastik (bengálsky svastika) je také běžné bengálské jméno.

vonné tyčinky se svastikou

Pravotočivá svastika vždy značila i inteligenci

V buddhismu je rovněž mnohoznačným symbolem. Reprezentuje zde dharmu, univerzální harmonii a rovnováhu protikladů. Levotočivá svastika dále značí lásku a milosrdenství, pravotočivá sílu a inteligenci. Svastika je také označována jako znamení Buddhy.

V tantře se pravotočivá svastika používá jako symbol mužského a levotočivá jako symbol ženského principu.

V křesťanství se aplikovala jen v minulosti, a to dost okrajově. Například v době pronásledování křesťanů v Římské říši, později byla symbolem vítězství Krista nad smrtí – v románských a gotických kostelech. V některých starověkých a středověkých židovských synagogách se svastika také objevuje, jedná se však pouze o dekorativní prvek.

svastika

Nahrazeno bude více symbolů

Není tedy divu, že odstraňování svastiky má v Japonsku své kritiky. Jeden z akademiků totiž vyzval turisty, aby se před návštěvou země lépe informovali o její historii. „Používali jsme tento symbol tisíce let předtím, než se stal součástí nacistické vlajky, takže jsem přesvědčen, že by bylo lepší ho na našich mapách ponechat a požádat návštěvníky, aby pochopili jeho pravý význam. Myslím si, že by posloužilo dobré věci, kdyby se lidé ze zahraničí setkávali s tímto symbolem, ptali se po jeho významu a původu. Mohlo by to pomoci zbavit ho některých negativních asociací,“ řekl Makoto Watanabe, expert na komunikace na univerzitě Bunkyó na ostrově Hokkaidó.

japonské papírové lucerny se svastikou

Přestože má pravdu, musel ustoupit. Z map však nezmizí pouze svastika, ale i některé další symboly. Například písmeno X, jímž byly doteď označovány policejní stanice, nahradí symbol salutujícího policisty v placaté čepici. Velké H značilo hotely, turisté si však mysleli, že se jedná o nemocnice, což je obvyklé především v evropských mapách. I v tomto případě můžeme očekávat změnu. Nechme se překvapit, s čím Japonci v brzké době vyrukují…