V Japonsku mají dítka i dospělí velmi v oblibě zahrady, které umožňují nakrmit drobná zvířata a pomazlit se s nimi. Například v západní části Tokia se nachází Machida, jež je známá díky Squirrel Garden, což v překladu znamená Zahrada veverek.

Zahrada veverek v Machidě

Funguje už téměř třicet let

Zahrada veverek byla založena v roce 1988 a postupně se rozrůstala do současné podoby. Aktuálně po areálu pobíhají dvě stovky těchto huňatých zvířátek. Převážně jde o druh Pallas, který je endemický na Tchaj-wanu, v Číně a Indii.

veverka ve Squirrel Garden

Kromě věčně hopsajících a neuvěřitelně hbitých veverek tu jsou chována i morčata, svišti, králíčci různých plemen, pár opeřenců a suchozemské želvy. Zvířata mají v prostoru zahrady svá doupata, ale jinak si tu běhají, jak chtějí. Proto si každý musí dávat pozor na to, kam šlape, aby o ně náhodou nezakopl.

Dlouhé rukávy a rukavice jsou téměř nutností

Kontakt s veverkami (a případně i dalšími obyvateli zahrady) lze v Japonsku navázat poměrně jednoduše, prostřednictvím krmení. To si návštěvníci mohou zakoupit hned u vchodu do zahrady a vyfasují k němu i rukavici. Proč? Přece aby je veverky nepoškrábaly!

děti ve Squirrel Garden

Pokud totiž vstoupí do areálu s kornoutem slunečnicových semen a dalších veverčích pochoutek v ruce, zvláště v dopoledních hodinách musí počítat s atakem přepadového komanda. Okamžitě jsou obklopeni minimálně půltuctem zvědavých a hladových veverek, které po nich skáčou a snaží se dostat k laskominám. Za krmení jsou ale vděčné a mnohé se nechají pohladit a vyfotografovat.

návštěvnice Squirrel Garden

Kdy má Zahrada veverek otevřeno?

Machidská Zahrada veverek (mapa) je otevřena každý den kromě úterý, vždy od 10.00 do 16.00 hodin. Dospělí za vstup zaplatí 400 jenů (80 Kč) a děti polovinu, vstupenka pro seniory a osoby zdravotně postižené vyjde na 300 jenů (60 Kč). Dostanete-li se v budoucnu do Japonska, nezapomeňte tedy navštívit i Squirrel Garden.

Zahrada veverek v Machidě