V Japonsku mají dítka i dospělí velmi v oblibě zahrady, které umožňují nakrmit drobná zvířata a pomazlit se s nimi. Například v západní části Tokia se nachází Machida, jež je známá díky Squirrel Garden, což v překladu znamená Zahrada veverek.
Funguje už téměř třicet let
Zahrada veverek byla založena v roce 1988 a postupně se rozrůstala do současné podoby. Aktuálně po areálu pobíhají dvě stovky těchto huňatých zvířátek. Převážně jde o druh Pallas, který je endemický na Tchaj-wanu, v Číně a Indii.
Kromě věčně hopsajících a neuvěřitelně hbitých veverek tu jsou chována i morčata, svišti, králíčci různých plemen, pár opeřenců a suchozemské želvy. Zvířata mají v prostoru zahrady svá doupata, ale jinak si tu běhají, jak chtějí. Proto si každý musí dávat pozor na to, kam šlape, aby o ně náhodou nezakopl.
Dlouhé rukávy a rukavice jsou téměř nutností
Kontakt s veverkami (a případně i dalšími obyvateli zahrady) lze v Japonsku navázat poměrně jednoduše, prostřednictvím krmení. To si návštěvníci mohou zakoupit hned u vchodu do zahrady a vyfasují k němu i rukavici. Proč? Přece aby je veverky nepoškrábaly!
Pokud totiž vstoupí do areálu s kornoutem slunečnicových semen a dalších veverčích pochoutek v ruce, zvláště v dopoledních hodinách musí počítat s atakem přepadového komanda. Okamžitě jsou obklopeni minimálně půltuctem zvědavých a hladových veverek, které po nich skáčou a snaží se dostat k laskominám. Za krmení jsou ale vděčné a mnohé se nechají pohladit a vyfotografovat.
Kdy má Zahrada veverek otevřeno?
Machidská Zahrada veverek (mapa) je otevřena každý den kromě úterý, vždy od 10.00 do 16.00 hodin. Dospělí za vstup zaplatí 400 jenů (80 Kč) a děti polovinu, vstupenka pro seniory a osoby zdravotně postižené vyjde na 300 jenů (60 Kč). Dostanete-li se v budoucnu do Japonska, nezapomeňte tedy navštívit i Squirrel Garden.