Více než miliardu prodaných desek, kazet a cédéček má na svém kontě legendární skupina Beatles, která se proslavila hity Love Me Do, Yesterday, Let It Be či All My Loving. V anglickém městě Liverpool, kde se tato čtveřice dala dohromady, stojí už několik týdnů její památník. Nadšeni jsou z něj nejen místní, ale samozřejmě také turisté z celého světa.

John Lennon byl zavražděn před 35 lety

John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr – tito pánové se zapsali do historie světové populární hudby natolik výrazně, že jejich jména i produkci zná téměř každý. Ve Velké Británii vydala skupina Beatles více než 40 různých singlů, alb a desek, které se vyšplhaly na první místo hitparád. Tento komerční úspěch se opakoval v mnoha dalších zemích.

Zpěvák John Lennon si toho byl dobře vědom a v březnu roku 1966 veřejně prohlásil, že Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus… Jeho životní pouť skončila násilnou smrtí, když byl 8. prosince 1980 zastřelen před vchodem do nájemního domu v New Yorku, kde žil se svojí ženou Yoko Ono a druhým synem Seanem.

Skupina Beatles se rozpadla před 45 lety

Tato tragédie zároveň pohřbila veškeré naděje na znovuvzkříšení slavné kapely, která se rozpadla v dubnu roku 1970, když z ní odešel baskytarista a zpěvák Paul McCartney. Loňský rok 2015 byl tedy ve znamení 45. výročí od rozpadu Beatles. To však není hlavní důvod, proč v Liverpoolu, konkrétně na břehu řeky Mersey, nedávno „vyrostlo“ kovové sousoší, které věrně zachycuje Johna, Paula, George i Ringa v pohybu.

Památník váží 1,2 tuny a mohl by se klidně jmenovat Skupina Beatles na procházce. Mimochodem – sousoší znázorňuje čtveřici hudebníků v nadživotní velikosti a v oblecích s kravatami a kabáty.

skupina Beatles má pomník v Liverpoolu

V klubu Cavern hráli naposledy před 50 lety

A proč byl tedy impozantní památník – za účasti Lennonovy sestry Julie Bairdové – odhalen právě v prosinci 2015? Nápovědou je, že sousoší věnoval městu místní Cavern Club. Ti, co mají historii kapely nastudovanou do posledního detailu, dobře vědí, že skupina Beatles v tomto podniku koncertovala naposledy 5. prosince 1965. Tedy před 50 lety! A to je opravdu významné jubileum, které nemohlo projít bez povšimnutí.

Liverpool

Ve městě můžete obdivovat i další rarity

Chcete se vyfotit u tohoto unikátního pomníku na Pier Head (mapa)? Žádný problém, skupina Beatles vám neuteče, ale ani se vám nepodepíše do památníku či na obal desky. Každopádně selfie s kovovými muzikanty vaši přátelé nejen na Facebooku jistě ocení.

Pier Head

A když už budete v Liverpoolu, nezapomeňte navštívit i další zajímavá místa – Albertův dok, anglikánský kostel Our Lady and St Nicholas, Liverpoolskou katedrálu, synagogu Princes Road Synagogue či neoklasicistní World Museum Liverpool. Mnozí pánové dají nejspíš přednost fotbalovému utkání

Albertův dok v Liverpoolu