Východoafrická Keňa je oblíbenou zimní destinací, teploty zde přesahují třicítku. Kromě krásných pláží je proslulá i pořádáním safari, výletů do divočiny, kde zvířata stále žijí volně. Ani příznivce památek tato země nezklame, ovšem nesmějí je čekat na každém rohu.

Sever si žádá teplé prádlo

Než se k nim dostaneme, nezaškodí krátké „info“ o této krásné zemi. Nejtepleji bývá na jihovýchodě, nejnavštěvovanější je asi jihozápad, kde najdeme i největší turistické taháky – Viktoriino jezero a národní parky. Vyhlášené jsou Masai Mara a Tsavo West.

Na severu Keni se rozprostírá vrchovina, častý cíl pěších výletníků. Přes den tu panuje příjemné klima, ale noci jsou chladné. Je třeba si vzít, jako Limonádový Joe, teplé prádlo.

Keňa

Svahilská osada zaujme mangrovovým dřevem

Pokud jde o památky, vybrali jsme dvě různorodé. Přednost při představení dostala domorodá svahilská osada Lamu, nejstarší i nejlépe zachovalá v celé východní Africe. Hlavní stavební materiál, korálové kameny, jednoduše doplnilo mangrovové dřevo.

Je často vyřezávané, zejména dveře a verandy. Domy jsou jednoduché, ale u většiny z nich neschází půvabné vnitřní nádvoří.

osada Lamu

Interiér zdobí čínský porcelán

Osada Lamu je nepřetržitě osídlena už 700 let. Neprobíhaly tady naštěstí téměř žádné stavební úpravy, jen menší rekonstrukce, které si vynutil zub času. Městečko se vyznačuje půvabem a z architektonického hlediska udiví pestrostí. Najdeme tu arabské a perské prvky, vedle indických i evropských.

Uvnitř budov (většina má pestře zdobené, ručně malované stropy, které zaujmou svou barevností) jsou méně či více zachovalé kusy čínského porcelánu.

osada Lamu

V uličkách Lamu se lehce ztratíte

Pro domy na nábřeží jsou typické arkády, aby přitáhly pozornost návštěvníků už při plavbě, tedy směrem od moře. Osada Lamu je koncipovaná tak, že se v ní skrývají úzké, křivolaké uličky, tvořící labyrint, kde se dá snadno ztratit. Je tu i dvacet mešit, nejstarší je Pwani z roku 1370.

Lamu naštěstí není velká, rozkládá se na ploše 16 hektarů, což je asi jako čtyři „Václaváky“. Za návštěvu stojí národopisné Lamu Museum a také Swahili House Museum mapující zdejší zvyky.

osada Lamu

Fort Jesus připomíná lidskou postavu

O něčem jiném je další místní památka, pevnost Fort Jesus v metropoli Mombase. V roce 1591 ji nechal postavit král Filip I. Portugalský, na ochranu starého města. Při pohledu ze vzduchu má tvar člověka, a tak jí bylo dáno jméno po Ježíšovi.

Jedná se o první stavbu svého druhu mimo Evropu, postavenou tak, aby odolala i střelbě z děl. Jde o jeden z nejlepších příkladů portugalské koloniální architektury.

pevnost Fort Jesus

Hranatý půdorys ochromil nepřátele

Projektoval ji italský architekt Joao Batista Cairato, který použil několik důmyslných obranných prvků, např. hranatý půdorys. Ten útočníkům znemožňoval založit obléhací tábor u jedné zdi, protože by se stali snadnými terči vojáků bránících další hradby.

pevnost Fort Jesus

Mezi nejzajímavější části patří Ománský palác, jeho plochá střecha nabízí úchvatný výhled na město, kde vyniká palác Mazruiů a ulička Lukostřelců

pevnost Fort Jesus