Zpráva, že Venezuela je na pokraji bankrotu kvůli nízkým cenám ropy, na níž je existenčně závislá, i socialistickému modelu hospodářství, ekonomy nepřekvapila.

Nicméně turisté mohou na této krizi vydělat, ovšem ne ti individuální. V obchodech nejsou leckdy ani základní potraviny. Chudoba se však nedotkla hotelů či cestovních kanceláří. Ty disponují dolary od turistů, za které se dá sehnat prakticky vše…

Archipelago Los Roques

Tabulové hory umějí okouzlit

Turisté se tak nemusí bát, že by trpěli nouzí. Naopak je o ně vzorně postaráno – ať už se rozhodnou pro pobyt na Isla de Margarita s krásnými plážemi, anebo pro poznávací okruh.

Isla de Margarita

Ten lze určitě doporučit. Pokud jde o přírodu, je Venezuela určitě nejrozmanitější v celé Jižní Americe. Horské pásmo Kordiller střídá tropický prales, dlouhé savany, nejvyšší vodopád na světě Salto Angel (979 m) či četné národní parky.

Venezuela

Třeba Canaima s tabulovými horami a indiány, Gran Sabana s diamantovými doly či Archipelago Los Roques na 52 ostrovech rozesetých ve vodách Karibského moře.

Gran Sabana

Jaguár tady nemá kola

Na severozápadě se tyčí nejvyšší hora Pico Bolívar (cca 5000 m), celou zemí protéká řeka Orinoko, na které leží i Andělské vodopády. Jsou šestnáctkrát vyšší než slavnější Niagarské. U břehů žijí plameňáci, pelikáni, papoušci, sem tam se mihne krokodýl.

Pico Bolívar

Na pevnině dominují spíš šelmy, jako je puma a jaguár, je tu i dost leguánů. Všude kolem roste spousta exotických rostlin, keřů i stromů, stále je na co se dívat…

Andělské vodopády

Přístav předčil hlavní město

Název země (v překladu Malé Benátky) vymyslel její objevitel – mořeplavec Amerigo Vespucci – v roce 1499, indiánská obydlí v přístavu Maracaibo mu je prý připomínala.

indiáni

Ten je dnes nejlidnatějším městem, s více než 2 miliony předstihl metropoli Caracas. V ní převažuje moderní architektura, zemětřesení a sesuvy půdy totiž zničily řadu budov. Z historických „přežila“ především katedrála. Je tu ale řada muzeí v rekonstruovaných domech.

katedrála v Caracasu

V jednom z nich se měl narodit Simón Bolívar, největší jihoamerický hrdina z boje za nezávislost na Španělsku. Jeho památku připomíná také Panteón Nacional, kde je pro změnu pohřben (působil ovšem i v Kolumbii a Bolívii, ta se po něm ostatně jmenuje).

Caracas

Deštník i pláštěnku nechte doma

Caracas má výhodu, že leží v oblasti, které se vyhýbá období dešťů. Teploty jsou celý rok příjemné, pohybují se kolem 25 stupňů, takže ho lze navštívit kdykoli.

Jinak se pro návštěvu Venezuely nejvíc hodí termín od prosince do května, kdy tu je slunečno a přibližně 32 °C, ve vnitrozemí bývá o něco chladněji. Tam hodně zamíří pěší turisté, jsou pro ně připraveny stovky kilometrů tras, od pohodových až po náročné.

Kordillery

I u nich platí, že nejlepší je spolehnout se v plánování pobytu na cestovní agenturu, která zajistí nejen průvodce, ale i dostatek potravin…

Venezuela