Když byla v roce 1991 v alpském ledovci v údolí Ötz na italsko-rakouské hranici náhodně nalezena mumie lovce, stará asi 5 300 let (a pojmenovaná Ötzi), šlo o velkou vědeckou senzaci.

Poprvé se totiž povedlo najít tělo pravěkého člověka v prakticky neporušeném stavu. Objev logicky přilákal do oblasti i řadu turistů. Ti, co o něm a o životě v době měděné chtějí vědět víc, patrně navštíví interaktivní muzeum Archeoparc v italské vsi Unser Frau (mapa).

pračlověk Ötzi

Lyžaři mají k dispozici 35 kilometrů

Ostatní se věnují spíše „přízemnějším“ zájmům, zejména lyžování. Nejvíc jich zamíří do areálu Schnalstal (Val Senales), vzdáleného asi 45 minut jízdy od italského lázeňského městečka Merano.

Zpět se obvykle vydají až k večeru, aby ve wellness centru ulevili sportem znavenému tělu. Jinak si dosyta užijí jízdu na jediném ledovci v Jižním Tyrolsku – v nadmořské výšce 3200 metrů. Díky ní se dá na zdejších 35 kilometrech sjezdovek „řádit“ celý rok.

Sjezdovky sice mají nejrůznější stupně obtížnosti, ale jedno je spojuje – z vrcholu každé z nich se vám otevře strhující výhled na okolní třítisícovky.

areál Schnalstal

Pašerácká stezka slibuje dobrodružství

Kdo má rád v krvi trochu adrenalinu, zřejmě se vydá na hodně dobrodružný sjezd po pašerácké stezce, nazývaný Schmugglerabfahrt. Měří asi osm kilometrů, takže dá nohám a fyzičce pořádně zabrat, vede z vrcholu ledovce až do údolí.

Podmínky a rozmanitý terén jako stvořený pro snowboardisty navíc přivedl provozovatele na nápad postavit tu U rampu a vedle ní další trati pro slalom i freestyle.

hotel Zirm

Využijete zde i brusle, běžky a sáňky

Nezapomínají přitom ani na další zimní sporty – běžkaři mají k dispozici 20 km upravených tras, je tu opravdu hodně dlouhá sáňkařská dráha i přírodní kluziště.

Místní zvláštností je vysokohorská turistika na sněžnicích, bez obvyklého extrémního vybavení. S pomocí průvodce ji zvládne i vcelku průměrně zdatný jedinec. Nezapomenutelným zážitkem je výstup na nejvyšší horu oblasti – Weisskugel (3739 m).

Hudební příznivci by si měli určitě naplánovat volno na únor, každoročně se zde koná Ice Music Festival, kdy se ve velkém ledovém dómu mohou zaposlouchat do tónů mystických melodií hudebních nástrojů z ledu.

Ice Music Festival

Chcete si připadat jako Eskymáci?

Schnalstal nabízí i další, hodně netradiční zážitek. Zájemce může přespat v upraveném iglú, primitivním obydlí, které vynalezli (zejména kanadští) Eskymáci.

Je pochopitelně upraveno pro turisty, ovšem základ má stejný jako ta původní. Tvoří ho úzká, podlouhlá předsíň, zabraňující přístupu chladu, a pak hlavní obytná místnost. Sníh je dobrým izolačním materiálem, takže studený vzduch dovnitř nepronikne.

Vnitřní teplota je obvykle 3 až 6 °C, vchod je pod úrovní podlahy, tudíž teplý vzduch stoupá nahoru a studený klesá dolu.

ubytování v iglú

Schnalstal uspokojí také odvážné saunaře

Skupina iglú stojí u horské chaty Bella Vista a spát v nich je zážitek. Všudypřítomné ticho a hory tvoří romantickou atmosféru, teplý spacák leží ještě na ovčím rounu, tak zima nikomu není. Večer se dá využít i nejvýše položená venkovní sauna v Evropě!

A také vířivka, z níž je nádherný výhled na okolní hory a hvězdné nebe. Hodně lidí si pak nařídí budíka na časné ráno, aby nezmeškali východ slunce.

vířivka ve Schnalstalu

Pohled, jak se vynoří v nadmořské výšce 2845 metrů, zvolna stoupá na svou dráhu a sníh se jen jiskří v jeho paprscích, určitě stojí za 105 €, což je cena za noc a osobu. Zahrnuje nejen dopravu od lanovky na chatu včetně zavazadel, ale i další benefity.

Mezi ně patří kromě zapůjčení vybavení i welcome drink, večeře o čtyřech chodech, láhev šampaňského, čaj servírovaný přímo v iglú a báječná snídaně… Schnalstal je prostě skvělá zimní destinace!

ubytování v iglú