Film Piráti z Karibiku a jeho četná pokračování zvýšily zájem turistů o tuto oblast, hlavně v zimních měsících, kdy je tu příjemně teplo. Mnohé ostrovy však začínají být dost přeplněné, což na druhou stranu některé návštěvníky odradí. Kompromisem může být návštěva republiky s poněkud dlouhým názvem Trinidad a Tobago.

Trinidad a Tobago

Jde o dva větší ostrovy (a 21 malých), které se spojily pod jednu vládu. První je víc společenský, druhý spíš samotářský, každý si může vybrat podle povahy nebo nálady, kam se vydá.

Metropolí je Port of Spain, leží na prvním z nich, v blízkosti indiánské rybářské vsi Mucurapo. Jako první sem vstoupil – kdo jiný než – Kryštof Kolumbus v roce 1498.

Tobago je rájem introvertů milujících přírodu

Pokud jde o Tobago, nejlidnatějším městem je Scarborough. Jeho dominantou i největší památkou je pevnost krále Jiřího, který vládl Velké Británii od roku 1760 až do 1820. Ta už ale dnes slouží jako historické muzeum.

město Scarborough

Kdo se ze Scarborough vydá dál, do vnitrozemí, může si dosyta vychutnávat pohled na krajinu s bujnou vegetací, ale bez lidí, jen občas se objeví malá osada, žijící v klidném tempu.

Místy je území vyloženě opuštěné. Říká se, že Daniel Defoe použil jako předlohu ke slavnému románu Robinson Crusoe právě Tobago, které údajně navštívil. Romantici zase tvrdí, že se jedná o jeden z posledních civilizací neporušených karibských rájů

ostrov Tobago

To platí zvlášť, jde-li o deštný prales Tobago Forest Reserve, nejstarší chráněný na západní polokouli, a to už od 17. dubna 1776. Nejvyšší bod je vysoký 620 metrů.

deštný prales Tobago Forest Reserve

Protože prales není moc velký, platí tu částečná regulace, navíc průvodci výletníky úmyslně vodí odlišnými trasami tak, aby si mohli opravdu užívat samoty. Hodně z nich umí napodobit hlasy exotických ptáků a přilákat je tak, aby se dali obdivovat zblízka.

I když je Tobago dost opuštěné, najdeme zde několik překrásných pláží s tyrkysovou vodou, např. ve Store Bay a u Pigeon Point. U zátoky Boccoo Bay jsou korálové útesy svádějící k potápění či šnorchlování.

Trinidad a Tobago

Trinidad dokonale zabaví i hlučné extroverty

Naproti tomu Trinidad je hustě osídlená kosmopolitní destinace s nakažlivě veselou atmosférou. Pořádá se zde údajně nejdivočejší, nejhlučnější a nejpopulárnější karneval v celém Karibiku.

Ulice žijí čilým ruchem od rána do noci, místní stále hýří úsměvy a dobrou náladou. Ke konfliktům nedochází, asi i případné násilnické typy přemůže jejich srdečnost…

metropole Port of Spain

Pochopitelně se největší lidské hemžení soustředí do metropole Port of Spain. Jeho společenským centrem je náměstí Independence, kde často probíhají různá hudební a divadelní vystoupení, folklorní festivaly a další společenské akce.

Kdo si chce od těch mraků lidí odpočinout, vydá se na návštěvu botanické zahrady, kde se může v klidu kochat pohledem na exotické rostliny, stromy a keře…

Trinidad a Tobago