Patříte-li mezi milovníky oliv a olivového oleje, rozhodně byste měli zavítat do italské obce Cisano. Leží na jihovýchodě jezera Garda, mezi Bardolinem a Peschierou. Najdete v ní zajímavé muzeum – Museo dell’Olio, tedy Muzeum olivového oleje.

A vlastně není divu, vždyť se v této oblasti pěstování oliv velice daří! Olivový olej se tu odedávna používal nejen na vaření, ale také pro kosmetické a léčebné účely, na ohřev či k osvětlení.

Muzeum olivového oleje

Expozice je rozložena do tří sálů

Muzeum olivového oleje založila firma Cisano del Garda Oil Mill, která v Itálii působí od roku 1936. V prvních dvou místnostech jsou rozloženy historické stroje, většinou dřevěné. Spatříte tu mlecí zařízení, impozantní pákový lis na olivy, který byl poháněn koňskou silou, ale také řadu šroubových lisů různých typů i velikostí. Nechybí samozřejmě ani první ruční železné lisy a klasický lis moderního typu s ručně ovládaným čerpadlem. Jsou tu také všelijaké nádoby k uložení výsledného produktu – olivového oleje.

Museo dell’Olio v italské obci Cisano

Ve třetí místnosti pak objevíte vše další, co s lisováním oleje souvisí, ať už se jedná o nejrůznější nádobí nebo olejové lampy. Exponáty muzea jsou doplněny grafy a zajímavostmi z historie pěstování oliv a jejich šlechtění, popisem jednotlivých fází sběru a zpracování.

exponáty v Muzeu olivového oleje

Výrobky si odnesete jako suvenýr

Součástí muzea je rovněž obchod se širokým sortimentem olivových výrobků. Koupit si tu můžete kvalitní panenský olej, olivový ocet, víno nebo dokonce med. V nabídce jsou ovšem také olivové omáčky, alkoholické nápoje a olivová kosmetika.

Kdy má Muzeum olivového oleje otevřeno?

Muzeum olivového oleje (mapa) je veřejnosti k dispozici od pondělí do soboty v čase od 9.00 do 12.30 hodin a pak odpoledne od 14.30 do 19 hodin. V neděli se dovnitř dostanete pouze dopoledne – od 9 do 12.30 hodin.

Museo dell’Olio v italské obci Cisano