Rok se s rokem sešel a Autosalon Ženeva 2016 už doslova klepe na dveře. Letošní, již 86. ročník se uskuteční v termínu od 3. do 13. března. To znamená, že je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, kdy a jakým způsobem se na výstaviště Palexpo vydáte. Nyní se můžete dozvědět vše podstatné o tom, jak bude 86th International Motor Show probíhat.

Jaké novinky nás čekají?

Pořadatelé oznámili, že veškerá výstavní plocha (106 000 m²) je již plně obsazena. Prezentovat se bude i 6 nových vystavovatelů a také na několik dalších, kteří se na Autosalon Ženeva vrátí po několikaleté pauze. Další pozitivní zprávou je skutečnost, že hlavní hala bude mít dokonalejší koncept, který umožní ještě větší zážitky a především lepší komunikaci mezi návštěvníky a vystavovateli.

Autosalon Ženeva 2016

Chcete si připadat jako závodníci F1? Žádný problém! Na stánku společnosti TAG Heuer (1000 m²) bude k dispozici pět nejmodernějších závodních simulátorů – každý se třemi obrazovkami. Dále zde najdeme miniaturní okruh s elektrickými vozy, bar pro veřejnost, dva VIP salonky, velkou obrazovku a kontejner s novou virtuální realitou Oculus Rift prezentující historii legendární autodráhy Carrera.

Autosalon Ženeva 2016

Autosalon Ženeva 2016 ve skutečnosti začne o tři dny dříve. V pondělí 29. února se bude volit Auto roku 2016, úterý 1. března a středa 2. března budou určeny ryze novinářům. Veřejnost se do výstavních prostor dostane až ve čtvrtek 3. března v 10 hodin dopoledne.

Vstupné i otevírací doba jsou stejné jako loni

Co je ještě dobré vědět o letošním ročníku? Například to, že od pondělí do pátku je otevřeno od 10 do 20 hodin, zatímco o víkendu od 9 do 19 hodin.

Vstupné na Autosalon Ženeva 2016 činí 16 švýcarských franků pro dospělou osobu. Děti od 6 do 16 let, důchodci a invalidé zaplatí 9 franků a skupiny nad 20 lidí pouze 11 franků na osobu. Pokud dorazíte až po 16. hodině, máte nárok na padesátiprocentní slevu, což se vztahuje na všechny druhy vstupného. Tuto slevu však nelze kombinovat se žádnou další.

Autosalon Ženeva 2016 se blíží

Psi dovnitř nesmějí

Předplatit si můžete také přístup k internetu, a to formou časově omezených karet platných 1 hodinu až 3 dny; seženete je v sekci označené jako „Exhibitor’s contact“ – dveře E13. A jestliže potřebujete na nějakou dobu zabavit své ratolesti, můžete využít služeb speciální školky ve spodní části haly č. 1. Je určena pro děti od 3 měsíců do 6 let; první hodina je zdarma, každá následující vás vyjde na 6 franků. Ovšem se psy to budete mít horší – těm je totiž vstup do areálu zakázán!

Opět uvidíte koncepční vozy i workshopy

Veletrh je rozdělen do sedmi sekcí. Do té první spadají osobní automobily a podvozky se třemi, čtyřmi a více koly, auta na elektrický pohon a alternativní motorové vozy. Druhou sekci tvoří automobily se zvláštní karoserií, koncepční a rafinované vozy. Ve třetí sekci nalezneme příslušenství a náhradní díly.

„Čtyřka“ zahrnuje OEM (Original Equipment Manufacturers) – výrobky automobilového dodavatelského průmyslu. Pátou sekci tvoří workshop zařízení pro opravu, skladování a údržbu motorových vozidel. V „šestce“ najdete ostatní produkty a služby spojené s automobilovým průmyslem a v „sedmičce“ animace a atrakce.

Autosalon v Ženevě

Který vůz získá titul Auto roku 2016?

Letos bude na výstavišti Palexpo už popáté předána cena Auto roku (Car of the Year 2016), jež má jinak více než padesátiletou tradici. O tom, který ze sedmi modelů (Audi A4, BMW 7 Series, Jaguar XE, Mazda MX5, Opel / Vauxhall Astra, Škoda Superb a Volvo XC90), které byly tentokrát vybrány z 29 vozů, ji dostane, rozhodne 58členná porota složená z novinářů z 22 zemí Evropy.

Závěrečné hlasování a slavnostní vyhlášení – v pondělí 29. února v 15:00 – mohou sledovat nejen zástupci médií a vystavovatelé přímo na veletrhu, ale prostřednictvím přímého přenosu na webových stránkách Autosalonu a organizace The Car of the Year i lidé z celého světa.

Jak se dostat na Autosalon Ženeva 2016?

Do druhého největšího města ve Švýcarsku se samozřejmě můžete vypravit po vlastní ose. Do areálu Palexpo (mapa) se dostanete z letiště nebo z centra pěšky či autobusem č. 5 (Thônex–Vallard–Palexpo–Arena–Aéroport).

Pojedete-li autem, měli byste vědět, že parkoviště náležící přímo k výstavišti bude určeno pouze vystavovatelům, avšak v okruhu pěti kilometrů kolem Palexpa bude běžným návštěvníkům veletrhu Autosalon Ženeva 2016 k dispozici celkem 12 velkých placených parkovišť. Mezi nimi a hlavním vchodem bude fungovat kyvadlová doprava zdarma.

Pokud se neodvažujete anebo nemáte možnost vyrazit do Švýcarska sólově, lze zvolit některý ze zájezdů do Ženevy. Výběr i samotná objednávka vám dohromady zaberou pouze několik minut a pak už se nemusíte vůbec o nic starat. Vlastně stačí jen dorazit na místo určení a veletrh Autosalon Ženeva 2016 budete mít na dosah.

Autosalon v Ženevě

První ročník se uskutečnil před 111 lety

A na závěr pojďme letmo nahlédnout do historie Autosalonu. První ročník nazvaný Národní výstava automobilů a jízdních kol se konal od 29. dubna do 7. května 1905 v ženevské volební budově. Událost měla obrovský úspěch – zúčastnilo se jí 59 vystavovatelů a dorazilo 17 000 diváků.

Hranice 700.000 návštěvníků byla pokořena až v roce 2000. A dosud rekordní návštěvnost – 747.700 lidí – byla zaznamenána během 75. ročníku (2005), kdy Autosalon v Ženevě slavil svoje 100. narozeniny.

Veletrh v Ženevě se koná i nadále rok co rok, zatímco podobné akce ve Frankfurtu, Paříži a v Tokiu se zpravidla odehrávají jednou za dva roky. Organizátoři sice v minulosti také zvažovali tuto variantu, nakonec se však rozhodli tradici nezměnit. Autosalon Ženeva se totiž pyšní nejen skvělou organizací i mezinárodní pověstí, ale také ideálními podmínkami pro svobodnou mezinárodní hospodářskou soutěž.