Souostroví Turks a Caicos poblíž Baham je pro Evropany takřka neznámé, a to i přesto, že spadá pod Velkou Británii. Drtivou většinu turistů (až 75 %) představují Američané. Jestli se jim musí něco uznat, tak to, že dobře vědí, kam jezdit za zábavou, sluncem a odpočinkem.

Dům si tu koupil proslavený hrdina akčních filmů Bruce Willis, líbánky zde strávila další hollywoodská megastar, Ben Affleck… Navíc v roce 2011 byly zdejší pláže vyhlášeny za nejkrásnější na planetě a zároveň dostala místní letoviska cenu za nejlepší světový rezort pro vícegenerační dovolenou.

luxusní vila Stargazer

Turistika zde nemá dlouhou tradici

Největší nápor turistů zažívá ostrov Providenciales, domorodci mu zkráceně říkají Provo (mapa). Přitom je zajímavé, že ještě před nějakými třiatřiceti lety sem nejezdil vůbec nikdo! První hotel se tu postavil (pro jistotu i s kasinem) až v roce 1984.

hotelový rezort

Pak si území všimli golfoví architekti a poznali, jaký poklad skrývá tento utajený kus světa, kde si mohou postavit hřiště zcela podle svých představ. Dnes jich na Turks a Caicos najdeme několik, převážně luxusních. Poměrně nedávno dobudované 18jamkové hřiště splňuje všechny předpoklady pro pořádání profesionálních turnajů.

přistávací dráha

Rodiny míří především na Grace Bay

Pokud jde o pláže, nejproslulejší je Grace Bay, má na délku osm kilometrů. Celkem logicky je poblíž ní většina hotelů, orientovaných převážně na rodiny s dětmi. Mimo jiné i kvůli tomu, že vstup do moře je velmi pozvolný, což jim vyhovuje. A proto tady pochopitelně nemůže scházet aquapark, největší v celé karibské oblasti.

pláž Grace Bay

Jinak hlavní město – možná lépe řečeno městečko či větší vesnice – Cockburn Town leží na ostrově Grand Turk. Má typickou koloniální architekturu s pastelově natřenými domy a těch pár ulic se chlubí starodávným pouličním osvětlením.

město Cockburn Town

Filatelisté si také přijdou na své

Hodně navštěvované je Národní muzeum, leží na Front Street v nenápadném bílém domě postaveném z vraků ztroskotaných lodí. Je tu velká expozice historie otroctví, většinu původních obyvatel totiž po kolonizaci potkal tento smutný osud.

Národní muzeum ve městě Cockburn Town

Do muzea houfně míří také filatelisté. Známky odsud jsou považované za nejkrásnější na světě a je o ně velký zájem. Částečně i pro to, že jsou ostrovy Turks a Caicos tak neznámé…

pláž na Turks a Caicos

Španělé vstoupili na Turks a Caicos v roce 1512

Místní rádi upozorňují na to, že jejich město bylo prvním místem na ostrově, kde přistál známý španělský dobrodruh Juan Ponce de León. Ten prakticky celý život marně hledal fontánu věčného mládí, která ho měla vrátit každému, kdo se z ní napije. Jeho jméno i tato legenda byly využity ve filmové sérii Piráti z Karibiku.

souostroví Turks a Caicos

Co se počasí týče, například v prosinci je zde příjemných 25 stupňů a moře je teplé. Je to tedy skvělá „zašívárna“ zejména pro ty, kteří neslaví Vánoce ani Silvestra…

pláž na Turks a Caicos