Jsou města, která se mohou pochlubit bohatou historií i památkami, přesto o nich většina lidi (nejen u nás) vůbec neví. Jedním z nich je Tournai v Belgii. Přitom jde o druhé nejstarší v zemi. Leží jen kousek – asi 7 kilometrů – od francouzských hranic v provincii Henegavsko.

Kvůli poloze na pomezí tří mocných států mnohokrát změnilo „majitele“, což se často neobešlo bez boje; poškodili ho i němečtí okupanti. Belgie ho získala po delších jednáních 15 let od podepsání Vestfálského míru – v roce 1673. Do té doby bylo Tournai součástí Nizozemského království a jmenovalo se Doornik.

centrum města Tournai

Nejen v Paříži stojí Notre-Dame

I přes četné ozbrojené konflikty se naštěstí zachovaly dvě nejvýznamnější stavby, které jsou i na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO – strážní věž Beffroi a katedrála Notre-Dame. U ní, jak je nepsanou tradicí, většina návštěvníků začíná prohlídku.

katedrála Notre-Dame v Tournai

Od všech církevních svatostánků se už na první pohled liší neobvyklou šedomodrou barvou, která vznikla použitím stavebního materiálu z řeky Šeldy, jež tudy protéká.

Místo, kde katedrála Notre-Dame stojí, asi lidi něčím magicky přitahovalo už předtím. Nejprve tu stál chrám (již v šestém století), ten vystřídala bazilika. Současná stavba pochází z dvanáctého století, najdeme v ní prvky hned dvou slohů – gotického a románského.

Je zvláštní tím, že má pět zvonic, ale čtyři z nich nemají zvon! Na úrovni je i vnitřní výzdoba s obrazem slavného Rubense nebo díla vlámského sochaře Cornelia Florise.

obraz od Rubense

Pozornost budí také přepychový chrámový relikviář (a zároveň klenotnice), v níž se nachází byzantský kříž z 5. až 6. století a různé další relikvie, rukopisy, stříbro i velký gobelín z Arrasu, původem ze čtrnáctého století.

Strážní věž má děsivou minulost

Druhá vyhlášená památka, strážní věž Beffroi, je hned vedle a byla postupně stavěna od roku 1200. Měří přibližně sedmdesát metrů a je z ní – jak jinak – nádherný výhled na okolí.

Má i podzemní místnosti, ty byly až do roku 1827 používány jako nelítostné vězení. Vstupné se platí pouze symbolické.

strážní věž Beffroi v Tournai

Tournai udivuje i fontánami

Turisté se pak obvykle vydají na hlavní náměstí (Grand Place), kde jsou staré městské brány, historické sklady a různá muzea.

V samém středu se, jak bývá – zvlášť v Belgii – obvyklé, nacházejí fontány tryskající vodu do všech stran podle představ jejich tvůrců, aby tato show byla pastvou pro oči.

Nezapomeňte na nejstarší domy v Evropě

Pokud Tournai navštívíte s průvodcem, bude vás nenápadně navigovat do ulice Barre-St-Brice, kde jsou dva z nejstarších soukromých domůEvropě – z roku mezi 1175 a 1200. A nevynechá ani procházku po – o sto let starším – mostě Pont des Trous.

most Pont des Trous

Stejně jako ve většině belgických měst i v Tournai se dá narazit na řadu hospod (místním pivo chutná) a kaváren nabízejících dorty a proslulé čokoládové cukrovinky