Návštěva památek je součástí většiny zájezdů od cestovních kanceláří. Účelem je, aby se turisté alespoň krátce odpoutali od moře a poznali něco z historie země, v níž se nacházejí. Jsou ovšem i „sběratelé“ pamětihodností, kteří cíleně cestují po světě a hledají takové, co nejsou obecně známé, případně se mohou pochlubit něčím výjimečným. Obě kritéria splňuje lokalita L’Anse aux Meadows neboli Zátoka medúz na ostrově Newfoundland.

Zátoka medúz neboli L'Anse aux Meadows

Tam lze vidět – jinak ojedinělé – zbytky vikingského osídlení, možná šlo o záhadami opředenou osadu Vinland. V roce 1960 je objevili manželé Helge a Anne Ingstadovi.

Zátoka medúz neboli L'Anse aux Meadows

Kolumba předběhl Eriksson

Zakladatelem byl zřejmě kolem roku 1000 (tedy 492 let před Kolumbem) mořeplavec Leif Eriksson, který objevil i sousední poloostrov Labrador. Zda to byl opravdu on, se sice neví, ovšem to, že se Vikingové v těchto končinách vyskytovali, dokazují i jiné archeologické nálezy.

Zátoka medúz

Název Newfoundland vznikl z anglického New found land (nově nalezená země). Ostrov byl nezávislý do roku 1949, kdy se připojil ke Kanadě. Na jejím území ostatně leží. Oficiální řečí je angličtina.

ostrov Newfoundland

Mnozí obyvatelé, kteří jsou mimořádně přátelští a mají velký smysl pro humor, ale používají vlastní dialekt, jenž je podivnou směsicí angličtiny, francouzštiny a irštiny a jemuž nerozumí ani zkušený lingvista. Kdo četl bibli, může si připadat jako při známém zmatení jazyků v dávném Babylónu. Naštěstí se touto mluvou místní dorozumívají jen mezi sebou.

Zátoka medúz neboli L'Anse aux Meadows

Tajemství ucítíte na každém kroku

Ale zpět k L’Anse aux Meadows. Zátoka medúz se nalézá na nejsevernějším cípu ostrova, 51 km od letiště St. Anthony. Podmanivá krása okolní krajiny zapůsobí na každého návštěvníka a ti, co mají smysl pro fantazii, zde cítí všudypřítomný nádech tajemství.

Zátoka medúz

V informačním centru je k mání plánek celé lokality, lze zajít i do primitivního obydlí Vikingů. Kdo má dobrou fantazii, představí si, jak zde tento stále záhadný národ žil.

Zátoka medúz neboli L'Anse aux Meadows

Zátoka medúz láká i na repliku knarru

Poblíž je i zrekonstruovaná kovárna, zájemci se mohou naučit různé dovednosti z jedinečné severské historie. Například házet sekerou na cíl, vyzkoušet si výrobu nádob z keramiky, které jim sloužily k jídlu a pití, tkát na jednoduchém stavu hrubé látky.

vchod do vikingského obydlí

A to není zdaleka vše, co Zátoka medúz nabízí. Velký zájem vzbuzuje replika lodi knarr, s níž tu Leif Eriksson přistál. Je pokřtěna Snorri, údajně po prvním dítěti narozeném v Novém světě.

loď Snorri

Suvenýry nakoupíte v nedalekém Norsteadu

Jen dva kilometry po silnici dál leží Norstead, kde si lze opatřit řadu suvenýrů jako památku na národ legendárních mořeplavců, případně zajít do některé z restaurací. Ty nabízejí v rámci poznání jiných kultur hlavně tradiční místní pokrmy, mimochodem velmi chutné.

A pro nás neobvyklé. Kde se nám podaří pochutnat si na losím, sobím nebo tulením mase? Mezi oblíbené nápoje patří čaj a pivo, mají tu různé druhy a každý chutná jinak…

Norstead